دسته بندی :

انواع مقوله‌های ویزای کانادا

آیا میخواهید به کانادا مهاجرت کنید؟

مجوز ورود به خاک کانادا و اقامت قانونی به طور موقت یا دائم، تحقق رؤیای سفر و مهاجرت به کانادا از طریق ویزای بازدید،  کار، تحصیل، سرمایه گذاری  یا استارت-آپ.

فهرست مطالب:
*انواع مقوله‌های ویزای اقامت موقت کانادا
1. گروه ویزای توریستی (بازدید) و eTA
-ویزای نرمال کانادا
-سوپر ویزای کانادا

2. گروه ویزای تحصیلی کانادا
-ویزای دانش آموزی/دانشجویی کانادا
-ویزای فرصت مطالعاتی کانادا

3. گروه ویزای همراه تحصیلی/کار کانادا

4. گروه ویزای تجربه بین‌المللی کانادا  (IEC)
-ویزا یا مجوز کار در تعطیلات کانادا
-مجوز کار باز/آزاد کانادا
-مجوز کار کارفرما-ویژه یا نیروی متخصص جوان کانادا

5. گروه ویزای دیپلماتیک (سیاسی) کانادا

6. گروه ویزای تسهیلات کانادا

*انواع مقوله‌های ویزای اقامت دائم کانادا

1. گروه ویزای کلاس نیروی کارگر متخصص فدرال

2. گروه ویزای کلاس نیروی فنی و حرفه ای متخصص فدرال

3. گروه ویزای کلاس تجربه شغلی در کانادا

4. گروه ویزای برنامه کاندیدای مهاجرت استانی کانادا

5. گروه ویزای کلاس کسب و کار کانادا
-ویزای خوداشتغالی کانادا
-ویزای استارت-آپ کانادا

6. گروه ویزای کلاس حمایت خانوادگی کانادا

چنانچه قصد دارید برای همیشه در کانادا زندگی، کار، یا تحصیل کرده، و یا سفر بازدیدی و دیداری کوتاه مدت از  خویشاوندان و بستگان خود را تجربه کنید؛ با ما همراه باشید. این را بدانید که هر برنامه مهاجرتی مستلزم درخواست، صلاحیت و شایستگی های متفاوتی می باشد.

مقدمه

درخواست انواع ویزای کانادا
اقامت در کانادا به عنوان یکی از ایده آل ترین مقاصد مهاجرتی را می‌توان به دو دسته اقامت موقت و اقامت دائمی کانادا طبقه بندی کرد، که هر یک از این دو دسته نیز مستلزم اخذ ویزای مختص به خود (مجوز و سند الکترونیکی سفر-که شاید آرزوی بسیاری از مردم در سراسر جهان به شمار می رود) برای گذر از و یا ورود به خاک این کشور می باشد. سیستم مهاجرت کانادا از انواع مختلفی از درخواست های ویزا تشکیل شده و ویزایی که می تواند منطبق با شرایط مناسب شما صادر شود دقیقأ به غایت و هدف شما از سفر، مدت زمان اقامت و مهلت ورود به کشور مقصد بستگی دارد. به عبارتی دیگر، به موجب دریافت این سند رسمی در گذرنامه هر متقاضی به مقامات مهاجرت کانادا نشان می دهد که وی از الزامات، شایستگی و صلاحیت لازم جهت پذیرش و ورود به خاک کانادا به عنوان توریست، دانشجو، مقیم دائم، و یا به قصد کار برخوردار شده است. اکثر برنامه‌های مهاجرت کانادا عمدتأ توجه خود را بر گزینش و پذیرش متقاضیانی که دارای ارزش اقتصادی برای توسعه و تحول بازار کسب و کار این کشور بوده متمرکز می کنند.

از جمله ویزای کانادا به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:
-ویزای دائم کانادا  Permanent Residency Visa: PRV  (اخذ اجازه ورود به خاک کشور کانادا برای مهاجرت و اقامت دائم و نامحدود)
-ویزای موقت کانادا Temporary Residency Visa:TRV (اخذ اجازه ورود به خاک کشور کانادا و اقامت برای مدت زمان معین و محدودی)

دولت کانادا فهرستی از تمامی مشاغل و حرفه های ملی که بر اساس سطوح مهارت طبقه بندی می‌شوند تنظیم و ارائه کرده، بطوریکه این فهرست طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) به منظور دریافت ویزای نیروی کارگر متخصص برای همه کسانی که قصد زندگی و اشتغال در کانادا را دارند اعمال می شود. البته این لیست در اغلب دیگر انواع مقوله های ویزا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به منظور تعیین اینکه ممکن است واجد شرایط دریافت چه نوع ویزایی باشید، در این مقاله به انواع مختلف مقوله‌های ویزا و فرصت هایی که برای صدور ویزا براساس صلاحیت و معیارهای اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ایجاد شده اشاره خواهیم کرد.

*انواع مقوله های ویزای اقامت موقت کانادا:

1. گروه ویزای توریستی (بازدید) کانادا و eAT

سفرگردشگری به کانادا با ویزای توریستی یا eTA
در حال حاضر ویزای توریستی یا بازدید کانادا که با اهداف گردشگری، بازدید از جاذبه های طبیعی بی نظیر کانادا، تجاری، شرکت در همایش وکنفرانس های علمی بین المللی، دیدار از خویشاوندان و اعضای خانواده خود و … صادر می شود، بیشتر به شکل ویزای مولتی کانادا (Canada Multiple Entry Visa) یا ویزای 5 ساله چند بار ورود کانادا صادر می شود. از طریق این نوع ویزای موقت اجباری متقاضیان قادر خواهند بود که در طول مدت زمان مجاز و اعتبار ویزا به دفعات نامحدود و هر بار به مدت 6 ماه اقامت وارد خاک کانادا شوند.
از طرفی دیگر، دولت کانادا ورود شهروندان چندین کشور (از جمله ایالات متحده آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، استرالیا، اتریش، هلند، اسپانیا، بلژیک، یونان، نروژ، پرتغال، سوئد، سوئیس و …) را به خاک خود بدون نیاز به اخذ روادید مجاز شمرده است، به بیانی دیگر، این کشورها برای ورود به خاک کانادا دارای وضعیت “معاف از روادید یا ویزا” می‌باشند. البته شهروندان این کشورها مستلزم به همراه داشتن یک “مجوز الکترونیکی سفر” (Electronic Travel Authorization) َ برای سوار شدن به هواپیما جهت سفر به کانادا می باشند. بنابراین اگر شما شهروند یکی از این کشورهای معاف از ویزا نیستید، لازم است قبل از سفر به کانادا برای درخواست ویزای توریستی یا همان ویزای نرمال اقدام کنید.
زمانی که برای یک eTA یا ویزای توریستی درخواست می‌دهید، این مجوز به طور خودکار و الکترونیکی به گذرنامه شما الصاق خواهد شد. ویزای توریستی کانادا (ویزای مولتیپل کانادا) و eTA هر کدام دارای مدت زمان اعتبار 5 ساله (برای اتباع ایرانی به دلیل مدت اعتبار 5 ساله گذرنامه ملیت ایرانی) یا 10 ساله (برای اتباع غیر ایرانی) بوده، یا تا تاریخ انقضای گذرنامه درصورتیکه مدت زمان انقضای آن کم‌تر از 5 سال باشد. بعلاوه چنانچه بعد از انقضای مدت اعتبار گذرنامه، یک گذرنامه جدید دریافت کنید، باید برای صدور یک ویزای جدید نیز درخواست ارسال کنید.
با اخذ یک ویزای توریستی یا eTA معتبر، شما اجازه دارید هر چند وقت که دلتان خواست به کانادا سفر کنید. به طور کلی، می توانید به عنوان توریست حداکثر به مدت 6 ماه در کانادا اقامت داشته باشید.
آیا در حال برنامه ریزی کردن برای اشتغال یا تحصیل در کانادا هستید؟ پس این را بدانید که به یک مجوز کار (شغلی) یا مجوز تحصیل نیاز خواهید داشت.
در بسیاری از موارد، وضعیت اقامت دائم کانادا (PR) به طور خودکار منقضی نمی‌شود. حتی اگر برای چندین سال در کانادا زندگی نکرده باشید، وضعیت اقامت دائم یا همان PR شما ممکن است هنوز در سیستم اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) موجود باشد. اگر چنین باشد، برای ورود مجدد شما به کانادا به عنوان یک مقیم دائم که هنوز شهروند کانادا نشده و پاسپورت کانادایی نداشته و نیز دارای یک کارت اقامت دائم (PR Card) معتبر نیستید (بدلیل انقضای مدت اعتبار آن، و یا پس از اولین ورود به خاک کانادا بدون دریافت کارت PR خود از این کشور خارج شده اید) دو گزینه وجود دارد:
– برای درخواست ویزای ورود مقیم دائم یا همان سند مسافرت/سفر اقامت دائم PR Travel Document اقدام نمایید؛ یا
-داوطلبانه وضعیت اقامت دائم خود را انکار و لغو نمایید، تا بتوانید برای یک مجوز الکترونیکی eTA درخواست ارائه دهید.

اینکه کدام گزینه می تواند برای شما اعمال شود به صلاحیت، شایستگی و قابلیت های شما جهت درخواست یک وضعیت جدید اقامت دائم و اهداف و مقاصد شما برای زندگی و اشتغال در کانادا بستگی خواهد داشت.
به منظور درخواست ویزای توریستی کانادا، گروه مشاوران می نا تا آخرین گام همراه شما مشتریان عزیز خواهند بود.

-ویزای نرمال کانادا
در این نوع ویزا از مقوله ویزای توریستی یا مولتی کانادا، متقاضی شخصأ خود باید برای ارائه درخواست دعوت نامه و ویزا اقدام نماید. به بیانی دیگر، فرد متقاضی رسمأ دعوت نامه ای از فردی حقیقی یا حقوقی در دست ندارد.

– سوپر ویزای کانادا
سوپر ویزای کانادا به عنوان نوعی از گروه ویزای توریستی و بازدید برای والدین، پدر بزرگ و مادر بزرگ های شهروندان کانادایی یا مقیمان دائم کانادایی در دسترس و صادر می شود. در واقع از انواع ویزای موقت به شمار می رود که به فرد متقاضی اجازه می‌دهد که به عنوان یک بازدیدکننده برای یک دوره زمانی حداکثر دو سال در کانادا اقامت داشته باشد.
بطوریکه شهروند یا مقیم دائم کانادا به عنوان دعوت کننده باید یک درخواست دعوت نامه و حمایت (اسپانسرشیپ) به همراه تعهدنامه کتبی حمایت مالی از فرد متقاضی اقامت موقت ارائه دهد و اینکه باید بتواند الزامات و آستانه حداقل درآمد تعیین ‌شده توسط دولت کانادا را برآورده نماید.
همچنین فرد متقاضی باید دارای حداقل 12 ماه بیمه خدمات درمانی و پزشکی کانادا باشد و باید یک معاینه و تست پزشکی نیز به عنوان بخشی از مدارک مورد نیاز برای درخواست این نوع ویزا انجام دهد.

2. گروه ویزای تحصیلی کانادا

چنانچه قصد دارید به طور موقت به کانادا سفر کنید، به عنوان مثال، به این دلیل که می‌خواهید با دریافت بورسیه دوره انترنی یا کارورزی پزشکی خود را بگذرانید، به اشتغال یا ادامه تحصیل و یا انجام مطالعات و پژوهش های علمی در کانادا بپردازید، باید برای درخواست این مقوله از انواع ویزای موقت کانادا به عنوان مجوز تحصیل study permit به همراه مجوز کار work permit اقدام نمایید. حتی اگر در حال برنامه‌ریزی برای دریافت بورسیه دوره‌ انترنی بدون حقوق و دستمزد هستید، به یک مجوز کاری (شغلی) موقت کانادا نیاز خواهید داشت.

-ویزای دانش آموزی/دانشجویی کانادا
به منظور تحصیل در سیستم آموزشی عالی دولتی (عمومی) یا غیرانتفاعی (خصوصی) کانادا در مقاطع تحصیلی ابتدایی، متوسطه، لیسانس، و تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و بالاتر.

-ویزای فرصت مطالعاتی کانادا
به منظور ادامه تحصیل کوتاه مدت (6 ماهه) و انجام پژوهش و تحقیقات علمی در دانشگاه ها و مراکز معتبر کانادایی برای دانشجویان دوره های تخصصی دکتری، و هرگونه تبادلات علمی با آن سوی مرزها.

3. گروه ویزای همراه تحصیلی/کار کانادا

برای درخواست این نوع ویزای همراه کانادا از دو طریق می توان اقدام کرد:
-ویزای توریستی/بازدید کانادا
-ویزای مجوز کار باز/Open Work Permit

درخواست صدور ویزای مجوز کار باز که به عنوان ویزای کار/تحصیلی همراه نیز شناخته می شود را می توان برای افراد همراه دارندگان مجوزهای کار یا تحصیل معتبر درکانادا از جمله همسر شرعی (قانونی) یا شریک زندگی عرفی، فرزندان و والدین نیز ارائه کرد. البته ناگفته نماندکه ویزای همراه کانادا برای حداقل شش ماه معتبر خواهد بود. برای کودکان و فرزندانی که محدوده سنی 6 تا 18 سال هستند می‌توان مجوز تحصیل جهت شرکت و گذراندن دوره آموزش ابتدایی یا متوسطه در کانادا را دریافت نمود.

4. گروه ویزای تجربه بین‌المللی کانادا (IEC)

برنامه تجربه بین‌المللی کانادا به طور کلی در مورد مجوزهای کار موقت و محدود می باشد که به طور ویژه ای برای جوانان مهاجر تنظیم شده ‌است. اگر در بازه سنی بین 18 تا 31 سال هستید می‌توانید واجد شرایط دریافت این دسته ویزا باشید.
بر اساس گزارش آماری اداره مهاجرت کانادا CIC هر سال از طریق مجوزهای کار موقت کانادا Temporary Work Permit، بیش از 150,000 نیروی کارگر اتباع خارجی وارد کانادا می‌شوند تا به طور موقت در مشاغل مورد تقاضا که عدم دسترسی به نیروی کار کانادایی دارای مهارت و تخصص به میزان کافی (کمبود مهارت و تخصص) در آنها احساس می شود به فعالیت بپردازند و بدین ترتیب به کارفرمایان کانادایی و توسعه اقتصاد کانادا کمک شایانی ‌کرده، چرا که این کارفرمایان قادر به استخدام شهروندان کانادایی یا ساکنان دائمی دارای مهارت و شایستگی شغلی مناسب نبوده و نیستند.
برای اکثر مشاغل، کارگران اتباع خارجی باید قبل از اینکه بتوانند وارد کشور کانادا شده و در آنجا مستقر شوند باید موفق به اخذ مجوز کاری شده باشند. همچنین کارفرما نیز باید تأییدیه استخدام نیروی کار خارجی را دریافت کرده باشد. در واقع کارفرمای کانادایی باید برای تأییدیه مثبت ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) از طریق اداره کار و خدمات محلی کانادا درخواست ارائه دهد تا مطمئن شود که پیشنهاد استخدام با برخی ازالزامات و شرایط تعیین‌شده توسط دولت کانادا و به ویژه رونق و تحول بازار کار کانادا و مخاطره آمیز نبودن برای فرصتهای شغلی شهروندان و مقیمان دائمی کانادا مطابقت دارد.
پس از صدور تأییدیه LMIA مثبت توسط دولت کانادا، متقاضی باید درخواستی را برای دریافت مجوز کاری موقت قبل از انقضای تاریخ LMIA ارسال کند.

در این برنامه می‌توان به سه نوع مختلف از ویزا که در زیر توضیح داده شده ‌اشاره کرد:
البته این نوع دسته ویزاهای برنامه تجربه بین المللی کانادا IEC برای همه کشورها در دسترس نیست. همچنین، حداکثر میزان سن متقاضیان، مدت‌ زمان صدور ویزا و تعداد مجوزهای کار در دسترس، به کشوری که یکی از اتباع آن محسوب می شوید بستگی دارد.

– ویزا یا مجوز کار در تعطیلات کانادا و
– مجوز کار باز/آزاد Open Work Permit
بر اساس یک مجوز کار در تعطیلات، دولت کانادا به متقاضیان اجازه گذراندن دوره های انترنی و کارورزی با حقوق یا بدون حقوق را می‌دهد. بدین معنا که حتی اگر در حال برنامه‌ریزی برای دریافت بورسیه دوره‌ انترنی بدون حقوق و دستمزد هستید، به یک مجوز کاری (شغلی) موقت کانادا نیاز خواهید داشت. البته لازم به ذکر است که مجوز کار کانادا، به معنای مجوز ورود به خاک کانادا محسوب نمی شود. به عبارتی دیگر، برای ورود به خاک این کشور باید نوعی از ویزای کانادا به همراه داشته و فرد متقاضی واجد شرایط می تواند برای درخواست یک مجوز کار در کانادا در خارج از کانادا یا به محض ورود به کانادا اقدام نموده تا به وی اعطا شود.
همچنین از طریق دریافت مجوز کار باز یا آزاد که نوعی ویزای کار نامحدود به شمار می رود می توان برای هر کارفرمای کانادایی بدون محدودیت مشغول به کار شد. به عبارتی ساده تر، دارنده این ویزا و مجوز محدود به اشتغال برای کارفرما، شرکت یا سازمان خاصی نیست و می تواند در هر شرکت کانادایی و برای هر کارفرمایی به اشتغال بپردازد. بنابراین، با توجه اینکه مجوز کار باز محدود به اشتغال در شرکت خاص و یا برای کارفرمای خاصی نیست؛ برای گرفتن آن نیازی به اخذ پیشنهاد رسمی شغل از سوی کارفرما و تأییدیه LMIA مثبت نیست. بعلاوه، ممکن است بتوانید برای بیش از یک کارفرما یا شرکت نیز کار کرده و می‌توانید حداکثر تا شش ماه در کانادا تحصیل کنید. البته شما موظف نیستید که تمام این مدت مجاز را کار کنید. همچنین می‌توانید بر اساس این نوع ویزا از طریق کانادا سفر به کشور های دیگر را نیز انتخاب کنید.

-مجوز کار کارفرما-ویژه یا نیروی متخصص جوان کانادا
از طریق یک ویزا و مجوز کاری متخصصان جوان که به تأیید وزارت کار و نیروی انسانی نیز رسیده، شما مجاز به کار کردن برای یک شرکت، سازمان و کارفرمای خاصی در کانادا خواهید بود. این کارفرمای کانادایی مستلزم ارائه پیشنهاد رسمی یک شغل موقت به شما و پرداخت هزینه 230 دلار کانادا برای پذیرفتن شغل مورد تقاضا و صدور مجوز کار می باشد. بدین دلیل است که این ویزا یک مجوز کار کارفرما-ویژه نامیده می‌شود. از جمله دیگر معیارها و الزامات این نوع ویزای کاری: موقعیت شغل پیشنهادی و میزان حقوق که باید با حداقل سطح مشخص تعیین شده توسط اداره مهاجرت کانادا مطابقت داشته باشند.

اغلب این امکان وجود دارد که دارندگان مجوز کار موقت که در کانادا مشغول به کار هستند برای اقامت دائم خود نیز اقدام کنند. به عنوان مثال، ممکن است فرصت‌هایی برای پذیرش اقامت دائم آنها در گروه برنامه نیروی کارگر متخصص فدرال، برنامه‌های مهاجرت استانی یا برنامه کلاس تجربه شغلی کانادایی وجود داشته باشد.
با توجه به اینکه این ویزاها و مجوزهای کار برای تعداد محدودی از متقاضیان صادر می شود، مهم است که به موقع ثبت نام برای درخواست ویزا انجام گیرد. همچنین معمولأ این برنامه یک بار و گاهی دو بار در سال باز می‌شود. بنابراین لازم است که سفر خود را از 6 تا 12 ماه قبل برنامه‌ریزی کنید.

5. گروه ویزای دیپلماتیک (سیاسی) کانادا

اگرچه ویزای دیپلماتیک، رسمی و افتخاری معادل حق ورود به کانادا نیست، با این وجود تنها سند موافقت کانادا با بازدیدهای رسمی مقامات سیاسی خارجه به شمار می رود. این توافق و رضایت، تحت قوانین بین‌المللی و داخلی دولت کانادا، شرط اعطای امتیازات دیپلماتیک، کنسولی یا رسمی (عملکردی) ، مصونیت های سیاسی و آزادی ها یا (افتخارات) می باشد، به محض اینکه دارنده این ویزا پا در خاک کانادا بگذارد. اگرچه دارندگان ویزای دیپلماتیک، در اصل، معاف از بازرسی گمرکی و مهاجرتی هنگام ورود به کانادا هستند، آنها در معرض کنترل‌های امنیتی اجباری در فرودگاه‌های کانادا قرار دارند.
لازم به ذکر است گذرنامه‌های مقامات دیپلماتیک، رسمی و مشابه صادر شده توسط کشوری که در آن تبعه خارجی یک شهروند ملی محسوب می شود، فقط سند سفر به شمار می روند و در آنها نوع ویزایی که باید اعطا شود، مشخص و تعیین نمی شود.

6. گروه ویزای تسهیلات کانادا

نظارت و مسؤولیت امور مربوط به شهروندان کانادایی که در خارج از کانادا زندگی می کنند بر عهده اداره امور خارجه، تجارت و توسعه (DFATD) می باشد، و نه بر عهده اداره مهاجرت کانادا CIC. یک شهروند کانادایی که مایل به سفر به کانادا می باشد و درحالیکه پاسپورت کانادایی ندارد، باید به کنسولگری ارجاع داده شود. اگرچه، شرایط استثنایی نیز وجود دارد که در آن اداره مهاجرت کانادا CIC می‌تواند سفر یک فرد دو تابعیتی (تبعه دوگانه) را با الصاق برچسب و لیبل ویزای تسهیلات در گذرنامه یک کانادایی دارای ملیت دیگر تسهیل کند.
صدور ویزای تسهیلات صرفأ برای راحتی مشتریان انجام نمی‌شود، بلکه در مواردی که عدم تسهیل سفر آن‌ها منجر به مشکلات عدیده ای می‌شود. البته نمی توان گفت که یاری رساندن به افرادی که ترجیح می دهند واقعیت شهروندی کانادایی خود را از یک دولت خارجی که به تابعیت های دوگانه اجازه ورود به خاک خود را نمی‌دهد مخفی نگه دارند یکی از سیاست های اداره مهاجرت کانادا CIC محسوب می شود.

از جمله برخی از شرایطی که ممکن است صدور ویزای تسهیلات را برای متقاضیان تضمین کنند عبارتند از:
-زمانی که گذرنامه‌های جدید، جایگزین یا اضطراری را نمی توان به موقع صادر کرد و سفر متقاضی نیز ضروری باشد:
-برای کانادایی‌های مصیبت زده (از جمله در بلایای طبیعی) (اسناد گم‌شده/به‌سرقت‌رفته)؛
-برای اتباع دوگانه که برای اولین بار به کانادا می‌آیند؛
-برای اتباع دوگانه که گذرنامه کانادایی خود را قبل از ترک خاک کانادا دریافت نکرده اند؛
-برای کودکانی که در کانادا به دنیا آمده‌اند، اتباع خارجی که به کشورشان بازگشته اند و نمی‌خواهند اثبات کنند که شهروندی کانادایی خود را به طور خودبخود از طریق تولد کسب و به دست آورده اند؛
-برای کودکانی که از طریق فرآیند فرزند خواندگی و شهروندی به خارج از کشور فرستاده می شوند و کشور تولد آنها فقط به آنها اجازه می‌دهد تا با گذرنامه ملی آن کشور خارجی عازم شوند.
-برای متقاضیان با احتمال کانادایی‌ بودن و زیر سن ۱۸ سالگی که یا به جهت اقامت با یکی از یا هر دو والدین کانادایی خود یا به دلایل بشر‌دوستانه (و دلسوزانه) که توسط افسر ویزا تشخیص داده شده به کانادا می آیند. همچنین باید یک گذرنامه تبعه خارجی معتبر و یا سند سفر به منظور صدور ویزای تسهیلات در اختیار داشته باشند. از جمله دیگر مدارک قابل قبول بدین شرح است: گواهی تولد در کانادا و گواهی تابعیت و شهروندی و غیره، که باید ثابت شود که حداقل یکی از والدین آن دارای تابعیت کانادایی است و افسر ویزا نیز باید درخصوص احراز علقه و رابطه پدر/مادر-فرزندی به اقناع رسیده باشد.

*انواع مقوله‌های ویزای اقامت دائم کانادا:

دولت کانادا در سالهای اخیر برنامه ورود سریع به کانادا را به منظور تسهیل در امور مهاجرت به خاک این کشور و دریافت ویزای اقامت دائم برای نیروهای کارگر و نیروهای فنی و حرفه ای دارای مهارت و تخصص ارائه کرده است. در واقع، درخواست ویزای اقامت دائم کانادا شامل چندین مرحله از سیستم الکترونیکی جامع اکسپرس اینتریExpress Entry می باشد. از طریق این سیستم، براساس معیارهای خاصی صلاحیت ها و فاکتورهای شخصی متقاضیان مهاجرت امتیازبندی می شوند، که سپس گزینش و کاندید شدن متقاضیانی که بیشترین امتیاز را کسب کرده و دعوت برای ارائه درخواست کامل ویزا و مهاجرت را در پی خواهد داشت.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد سیستم اکسپرس اینتری و نحوه ارائه درخواست ویزا به مقاله های پیشین وبسایت مؤسسه مهاجرتی می نا مراجعه شود.

4 دسته اول از انواع  مقوله های ویزای دائم کانادا به عنوان زیر شاخه برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا به شمار می روند:

1. گروه ویزای کلاس نیروی کارگر متخصص فدرال

برای هموطنان ایرانی که علاقه مند به زندگی و اشتغال در کانادا می باشند، ویزای اقامت دائم از طریق گروه نیروی کارگر ماهر فدرال در اغلب شرایط مناسب ترین گزینه می باشد. چنانچه دارای پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی هستید و می‌توانید الزامات اداره مهاجرت کانادا را برآورده کنید، ممکن است واجد شرایط این نوع مقوله ویزا باشید. با این حال، در صورتیکه به عنوان یک نیروی کارآفرین یا خوداشتغال زا قادر به تحقق معیارهای مقوله ویزای کسب‌وکار نباشید، این مقوله می‌تواند برای شما گزینه ای مطلوب و قابل اجرا باشد. در واقع برای واجد شرایط بودن، ارزیابی اطلاعات پروفایل شما انجام خواهد شد. برای این کار تجارب شغلی، دانش، مهارت و تخصص شما حائز اهمیت می باشند.
به عبارتی دیگر، برای درخواست ویزا در مقوله کارگران متخصص فدرال، باید قادر به تحقق و برآورده نمودن الزامات متفاوتی باشید. در وهله اول، همه کاندیداها براساس امتیاز کسب کرده (حداقل 67 از 100 نمره) از معیار ها و فاکتورهای مختلفی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

علاوه بر برخورداری از تجربه شغلی به میزان کافی و مدارک تحصیلی، عوامل زیر نیز حائز اهمیت هستند:

-سن؛

-حداقل مدرک دیپلم (الزامی)؛

-تجربه و سابقه کاری (الزامی)؛

-تسلط بر مهارت های زبان انگلیسی و/یا زبان فرانسه؛

-پیشنهاد شغل از یک کارفرمای کانادایی، باعث کسب امتیاز اضافی می شود؛

-وابستگی و روابط شما در کانادا (به عنوان مثال توانایی و مهارت‌های زبانی پارتنر و شریک زندگی تان، تجربه شغلی و یا تحصیل در گذشته در خاک کانادا، اقامت اعضای خانواده یا خویشاوندان در کانادا).

علاوه بر این، مهم است که عنوان شغلی تان دارای سطح مشخصی باشد. بدین معنی است که باید حداقل دارای یک سال تجربه شغلی تمام‌وقت در یک سمت و موقعیت شغلی از لیست NOC (طبقه‌بندی مشاغل ملی)، با سطح مهارتی O، A یا B باشید. همچنین مستلزم هستید که ثابت نمایید که از دارایی و بودجه مالی کافی برای حمایت همه اعضای خانواده خود برخوردارید. الزامات و شرایط مورد نیاز برای تحقق این امر توسط اداره مهاجرت کانادا تعیین شده ‌است.
به محض تحقق الزامات فوق، اطلاعات پروفایل حساب کاربری شما در سیستم آنلاین اکسپرس اینتری آماده ارسال خواهد شد. بعد از ارائه درخواست اولیه، صلاحیت های شخصی و مهارتی پروفایل شما مجددأ از طریق یک نمودار محاسبه امتیاز مورد ارزیابی خواهد قرار خواهند گرفت ( از جمله الزامات این مرحله: کسب حداقل 67 از 100 امتیاز). سپس کسب امتیاز مرحله دوم از طریق سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) انجام می شود، و براساس نتایج این مرحله، تمامی کاندیداها با امتیاز اکتسابی بالاتر از حداقل امتیاز تعیین شده (438 از 1200 امتیاز برای سال 2019) مجاز به ورود به مرحله بعدی گزینش و دریافت دعوت نامه برای ارائه درخواست ویزای اقامت دائم می شوند.

2. گروه ویزای کلاس نیروی فنی و حرفه ای متخصص فدرال

به صراحت می توان گفت که درخواست و تقاضای بازار کار کانادا برای استخدام کارمندان و نیروهای دارای حرفه‌های فنی غالبأ زیاد است. به همین دلیل، این نوع مقوله ویزایی به طور جداگانه برای متقاضیان مهاجرت و کار در کانادا که دارای شغلی فنی بوده وضع شده است. چنانچه تمایل دارید برای اخذ این نوع ویزا اقدام کنید، باید واجد شرایط فاکتور و معیارهای مختلفی قرار بگیرید، از جمله این معیارها:

-حداقل دو سال تجربه و سابقه شغلی درطی پنج سال گذشته؛
-موقعیت شغلی باید تحت عنوان مشاغل “فنی و حرفه ای تخصصی” طبقه‌بندی شده باشد؛
-می‌توان یک پیشنهاد رسمی شغلی از یک کارفرمای کانادایی که به تأیید سازمان استخدام و توسعه اجتماعی نیز رسیده ارائه کرد؛
-تسلط بر مهارتهای زبان انگلیسی و/یا فرانسه به میزان نسبتأ خوب؛
-تحقق مجموعه معیارهای حرفه‌ای (برای مثال: از طریق ثبت‌نام یا دریافت گواهی نامه).

در صورتیکه قادر به تحقق و برآورده نمودن الزامات فوق باشید، می‌توانید پروفایلی از اطلاعات خود در سیستم اکسپرس اینتری ارسال کنید. بعد از آن نیز پروفایل شما براساس امتیازکسب شده در سیستم رتبه بندی جامع CRS مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت.

3. گروه ویزای کلاس تجربه شغلی در کانادا

این نوع مقوله از ویزاها به طور خاص برای متقاضیانی که دارای تجربه و سابقه کاری در خاک کانادا هستند به شمار می رود. چنانچه درطی سه سال گذشته موفق به کسب یک سال تجربه شغلی تمام‌وقت در کانادا شده اید، ممکن است واجد شرایط اخذ این گروه از ویزا باشید.

البته لازم به ذکر است که این امر تنها در صورتی ممکن است که:
-برخورداری از یک سال تجربه شغلی تمام وقت در کانادا در طی 3سال گذشته؛
-جایگاه و موقعیت شغلی شما دارای سطح مهارتی مشخص و صحیحی از مشاغل باشد (O، A یا B) و بنابراین باید در فهرست طبقه بندی مشاغل ملی NOC قرار گرفته باشد؛
-دانش زبانی وتسلط بر مهارتهای زبان انگلیسی یا فرانسه؛
-و در نهایت، کسب حداقل امتیاز CRS (الزامی)

4. گروه ویزای برنامه کاندیدای مهاجرت استانی کانادا

برنامه های کاندید مهاجرت استانی Provincial Nomination Program نیز به مقوله هایی از ویزا تحت سیستم جامع اکسپرس اینتری کانادا تعلق دارند. بسیاری از ایالات و نواحی کانادا (جمعأ 9 استان و 2 ناحیه) برنامه‌های مهاجرتی خاصی را برای پذیرش متقاضیان مهاجرت به کانادا دارند، موسوم به PNP. از طریق این برنامه‌ها، هر یک از استان‌ها و نواحی کانادا می‌توانند نقش مستقیمی در گزینش و پذیرش مهاجران باتوجه به نیازهای مهاجرتی خود و اهداف و شایستگی های متقاضیان اقامت دائم ایفا کنند. که این امر، می‌تواند پاسخگوی تقاضا و عرضه در بازار کار و رونق اقتصادی هر استان خاصی باشد. بنابراین، هر استان یا قلمرو معیارها و ضوابط خاص خود را اعمال می‌کند.

به اختصار، برخی از گروه و جریان های برنامه های مهاجرت استانی کانادا به شرح زیر می باشند:
-حمایت کارفرما: این برنامه‌ اغلب متقاضیانی را مورد هدف ‌قرار می دهند که رسمأ پیشنهاد شغلی دائمی از یک کارفرمای واجد شرایط کانادایی دریافت کرده و در حال حاضر زندگی می‌کنند و در بخش نامزد کردن یا منطقه کار می‌کنند.
-متقاضیان کسب‌وکار: متقاضیان دارای سرمایه کافی و علاقه مند به سرمایه‌گذاری در یک کسب‌وکار موجود یا راه اندازی و ایجاد یک کسب‌وکار جدید ممکن است واجد شرایط کاندید شدن استانی یکی از ایالت های مورد علاقه خود قرار گیرد.
-دانش آموزان بین‌المللی: در حین دریافت پیشنهاد شغلی، دانشجویانی که اخیرأ از یکی از کالج یا دانشگاه های استان موردنظر خود فارغ‌التحصیل شده‌اند می توانند برای درخواست کاندید و نامزد شدن استانی جهت پذیرش و اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.

در صورتیکه واجد شرایط مقوله های ویزایی فدرال نیستید، برنامه‌های مهاجرت استانی ایالات و نواحی مختلف کانادا می توانند امکانات بیشتری برای پذیرش درخواست ویزای اقامت دائم شما ارائه نمایند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص برنامه های PNP کانادا به مقاله های پیشین وبسایت می نا مراجعه نمایید.

5. گروه ویزای کلاس کسب و کار کانادا

برای کارآفرینان و سرمایه گذاران
آیا علاقمند به راه اندازی کسب‌وکار و بیزینس جدیدی در کانادا هستید؟ ممکن است کار آسانی نباشد، اما کارآفرینان و سرمایه گذاران می‌توانند درخواست ویزا مطابق مقوله کلاس نیروی کسب و کار را دهند. شما نیز به عنوان کارآفرین یا سرمایه گذار می‌توانید براساس نتایج و امتیاز کسب کرده و همچنین تجربه مدیریتی واجد شرایط این نوع مقوله از ویزاها شوید. علاوه بر آن، الزاماتی درخصوص میزان سرمایه شما برای سرمایه‌گذاری جهت ایجاد کسب و کار و بیزینس وضع شده است. الزامات دیگر نیز بستگی به نوع ویزایی دارد که ممکن است شما واجد شرایط دریافت آن باشید. از جمله ویزاهای این نوع مقوله ویزایی عبارتند از:

-ویزای خوداشتغالی کانادا:
چنانچه در بخش کشاورزی یا فرهنگی قادر به خوداشتغالی باشید، می‌توانید برای ارائه درخواست ویزای اقامت دائم در این گروه اقدام کنید. به منظور برآورده نمودن الزامات این نوع ویزا، باید به عنوان یک کارآفرین مستقل یا مدیر ارشد، قادر به اثبات برخورداری از تجربه مدیریتی به مدت زمان حداقل دو سال طی پنج سال گذشته باشید. علاوه بر این، باید دارای پلن و برنامه‌های تنظیم شده ای درخصوص نحوه راه اندازی و انجام کسب‌وکار جدید در کشور کانادا باشید. بطوریکه این طرح و پلن کسب و کار باید حاکی از این باشد که شما دارایی و سرمایه به میزان کافی برای راه‌اندازی کسب‌وکار در کانادا دارید. همچنین باید آشکار نمود که پتانسیل کافی برای تولید یک درآمد خوب در کانادا وجود دارد.

-ویزای استارت-آپ کانادا
برنامه استارت-آپ کانادا به عنوان رویکردی برای تشویق و جذب هر چه بیشتر نیروهای کارآفرینی مهاجر با ایده‌های قوی، نوین و پایدار جهت مبادرت به ریسک راه اندازی کسب و کارهای نوپا و تأسیس شرکت های استارت-آپی به منظور به دست آوردن حمایت مالی از سرمایه گذاران کانادایی برای توسعه کسب‌وکار بالقوه خود و اقدام برای اخذ وضعیت مقیم دائم کانادا توسعه یافته ‌است.
کانادا مهاجران دارای تخصص، مهارت‌ و فرصت‌هایی برای راه‌اندازی و ایجاد کسب‌وکارهای جدید یا توسعه کسب‌وکارهای موجود در کانادا مورد هدف قرار ‌داده و از آنها استقبال می‌کند. البته آنچه حائز اهمیت می باشد کسب و کارهای ارزش آفرین، پایدار، مبتنی بر تکنولوژی نوین و ایجاد کننده تحول در بازار کانادا با هدف ایجاد اشتغال برای شهروندان کانادایی ‌است. بعلاوه، مؤسسات و شرکت‌های تجاری راه اندازی شده نیز باید بتوانند در سطح جهانی با همتایان خود رقابت کنند.
ویزای استارت-آپ متقاضی را با یک سازمان بخش خصوصی که خود در زمینه کار با کسب‌وکارهای نوپا فعالیت کرده و دارای تجربه بوده مرتبط می سازد. بطوریکه این سازمان تعیین شده باید از ریسک کسب‌وکار جدید ایجاد شده حمایت کرده و حداقل سرمایه‌گذاری 200,000 ‌دلار کانادایی (از بودجه تعیین شده صندوق سرمایه‌گذاری های مخاطره آمیز کانادایی) یا 75,000 دلار (از یک گروه سرمایه‌گذار کانادایی) را تأمین کند. به بیانی ساده تر، برای واجد شرایط بودن این ویزا، پلن و برنامه کسب‌وکار یا تجارت شما باید مورد تأیید و حمایت یکی از سازمان ها یا آژانس‌های معتبر تعیین‌شده در این خصوص قرار گیرد. در واقع این مقامات به ارزیابی و انتخاب (گزینش) طرح و پلن کاری بر اساس قابلیت اجرا، امکانپذیری و پتانسیل رشد بالای آن جهت توسعه اقتصاد کانادا می‌پردازند.

6. گروه ویزای کلاس حمایت خانوادگی کانادا

در واقع این دسته ویزایی کلاس حمایت خانوادگی کانادا یا همان اسپانسرشیپ فامیلی کانادا یکی از اهداف اصلی سیاست مهاجرت دولت کانادا به شمار می رود.
شهروندان کانادایی و مقیمان دائمی که در کانادا زندگی می‌کنند و دارای سن 18 سال به بالا هستند ممکن است تمایل به اسپانسر و حمایت کردن اعضای خانواده و خویشاوندان خود که قصد دارند برای مهاجرت و اقامت دائم کانادا اقدام کنند را داشته باشند. بدین ترتیب که حامیان و دعوت کنندگان کانادایی باید متعهد شوند که از اعضای خانواده، به مدت سه سال یا ده سال، با توجه به نوع درخواست حمایت مالی، اسپانسرشیپ و حمایت کنند.

از جمله اعضای خانواده واجد شرایط این دسته از ویزاها عبارتند از:
-همسر، شریک زندگی شرعی (قانونی) یا عرفی
از طریق ازدواج با یک شهروند کانادایی و یا مقیم دائم کانادا یا داشتن حداقل 12 ماه علقه و رابطه ای عرفی با یک شهروند کانادایی و یا ساکن دائمی می توان واجدشرایط دریافت اقامت دائم کانادا شد (البته درصورت موافقت همسر یا شریک زندگی برای حمایت مالی).
متقاضیان و حامیان آن‌ها که دارای رابطه ای مشترک دو ساله یا کم‌تر بوده و فرزند مشترکی در زمان ارائه درخواست حمایت و اسپانسرشیپ و درخواست این نوع ویزا نداشته باشند، موفق به اخذ پذیرش اقامت دائم مشروط خواهند شد؛
-والدین، پدر و مادر بزرگ
حامی و اسپانسرها باید بتوانند ثابت نمایند که از دارایی، سرمایه و بودجه مالی کافی برای حمایت از خود، اعضای خانواده خود که مقیم کانادا بوده و اعضایی از خانواده که قصد مهاجرت به کانادا را دارند برخوردار می باشند و اینکه کل درآمد ناخالص سالانه آنها قادر به تحقق و برآورده نمودن الزامات تعیین‌ شده توسط دولت کانادا است. به عبارتی دیگر اسپانسر باید بتواند الزامات حداقل درآمد برای سه سال متوالی، قبل از ارائه درخواست ویزا و حمایت را برآورده کند.
-کودکان و فرزندان تحت تکفل و سرپرستی و از جمله فرزند خوانده؛
-برادر و یا خواهر، برادرزاده یا خواهرزاده، نوه های دختر یا پسر که یتیم بوده، و اینکه سن آنها زیر 18 سال و مجرد می باشند.
لازم به ذکر است که هر سال حداکثر 5000 درخواست برای حمایت و اسپانسرشیپ والدین و پدر بزرگ‌ و مادربزرگ ها برای پردازش و پذیرش اقامت دائم مورد تأیید قرار می گیرند.

از آنجاییکه مجموعه می نا در تمام زمینه های مهاجرت (اقامت موقت و دائمی) و اخذ ویزا تخصص داشته و خدمات مهاجرتی جامع به متقاضیان مهاجرت در سراسر دنیا ارائه می کند؛ به منظوو ارزیابی دقیق هر چه بهتر میزان صلاحیت و شرایط شما در خصوص اینکه قادر به تحقق الزامات کدام دسته از انواع ویزاها می باشید مشاوران می نا همراه شما خواهند بود. همین حالا اولین گام برای اخذ ویزای موقت یا ویزای دائم کانادا را بردارید.

Author & Content Producer

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *