دسته بندی :

براستی چرا کانادا؟ دلایل و مزایای انتخاب کانادا برای مقاصد مهاجرتی و گردشگری

فهرست مطالب:

1. کانادا و استاندارد عالی زندگی
2. کانادا و تنوع فرهنگی و زبانی
3. کانادا و رشد اقتصاد
4. کانادا و مزایای پزشکی و خدمات درمانی جامع
5. کانادا و امنیت
6. کانادا و هزینه پایین زندگی
7. کانادا و آموزش و پرورش (تعلیم و تربیت) عالی
8. کانادا و مهاجر-دوستی
9. کانادا و فرصتهای اشتغال
10. کانادا و گزینه‌های مهاجرت
11. کانادا و زیبایی های طبیعی

کشور کانادا به عنوان کشوری پیشرو در تنوع فرهنگی، آستانه صبر و تحمل، امنیت، صلح‌آمیزی و مهاجر پذیری مثال شگفت‌انگیزی برای جهان به شمار می رود. طبق سیستم مهاجرتی در کانادا, این کشور از ورود چهار دسته از مهاجران به خاک خود استقبال می کند: اعضای خانواده (افراد دارای وابستگی بسیار نزدیک به شخص مقیم در کانادا)، مهاجران اقتصادی (نیروی کار ماهر و متخصص، افراد تاجر، پیشه وران، و دارای کسب وکار تخصصی)، پناهندگان (افرادی که از آزار و اذیت، شکنجه یا مجازات غیر معمول و غیر عادی در کشور خود فرار می کنند)، و مقاصد بشردوستانه (دیگر افرادی که به عنوان مهاجر به دلایل انسان دوستانه یا شفقت آمیز پذیرفته می‌شوند). براساس اطلاعات به‌دست‌آمده از سرشماری سال 2016 آمار کانادا، 21.9 درصد از کل جمعیت کانادا را جمعیت اقلیت مهاجر یا مقیم دائم تشکیل می دادند، که تقریبا نزدیک به 22.3 درصد ثبت‌شده در طی سرشماری سال 1921 که بالاترین میزان مهاجرت از کنفدراسیون 1867 کانادا بوده می باشد. بیش از یک فرد از هر 5 کانادایی در خارج ازخاک کشور کانادا متولد شده و 22.3 درصد از کل جمعیت کشور را اقلیت‌های قومی مهاجر قابل مشاهده تشکیل می دادند، بطوریکه 3 فرد از هر 10 نفر از این اقلیت های مهاجر در خاک کانادا متولد شده بودند.
از جمله دلایل بیشماری که کانادا را در فهرست یکی از محبوب ترین و آسان ترین کشورهای جهان برای مقاصد مهاجرتی و یا گردشگری قرار می دهند، در اینجا به اختصار به برخی از مشخصه های بارز و مزایایی که نقش مؤثرتری در انتخاب این کشور برای مهاجرت ایفا می کنند اشاره خواهیم کرد:

1. کانادا و استاندارد عالی زندگی:

کانادا به عنوان دومین کشور پهناور جهان و بزرگترین کشور آمریکای شمالی با جمعیتی که در اوایل سال 2018 از مرز 37 میلیون نفر نیز عبور کرده، با بالاترین استاندارد زندگی در سالهای اخیر، علاوه بر برخورداری از رتبه نهم در رده‌بندی کیفیت زندگی سازمان ملل متحد در سال 2016، در رده نهم از لیست 200 کشور در شاخص توسعه انسانی سالیانه سازمان ملل متحد نیز قرار دارد (HDI). بعلاوه از نظر کیفیت زندگی اجتماعی در رتبه نخست لیست برترین کشورهای جهان در سال 2019 نیز قرار دارد. همچنین طبق دیگر بررسی آماری سازمان ملل متحد، این کشور به عنوان بهترین منطقه مسکونی برای زندگی و اقامت خواه دائم و خواه موقت در جهان (در رتبه یکم در طی 9 سال متوالی گذشته) در نظر گرفته ‌شده است. سطح بالای تحصیلات جهانی، امید به زندگی طولانی (به دلیل سیستم خدمات درمانی و مراقبت سلامت جهانی)، جرائم پایین، خشونت کم‌تر، و پاکیزه ترین کشور صنعتی از جمله عواملی هستند که در این ارزیابی کانادا را موفق به کسب امتیاز بالایی می کند. علاوه بر آن، از میان 140 شهر منتخب جهان که از نظر بالاترین قابلیت زندگی توسط واحد اطلاعات اکونومیست (EIU)، مورد ارزیابی قرار گرفته، ونکوور، تورنتو و کلگری (واقع در کانادا) از جمله پنج شهر برتر این لیست قرار داشتند. همه مناطق شهری اصلی دارای مراکز خرید، رستوران‌ها، سالن‌های سینما، مراکز هنری و موزه‌ها، امکانات ورزشی و تفریحی، پارک های عمومی و … می‌باشد.

2. کانادا و تنوع فرهنگی و زبانی:

به معنای واقعی کلمه کانادا با نام سرزمین مهاجران کشوری چند فرهنگی با تنوع نژادی و ادیانی غنی و با بیش از 40 قوم و 120 زبان اقلیتی دنیا به شمار می رود. به عبارتی دیگر تنوع فرهنگی و زبانی یا “کثرت‌گرایی و چندگانگی فرهنگی” در کانادا به عنوان یک سیاست متعادل ملی و هویت کانادایی پذیرفته شده و آن را به عنوان یکی از کشورهای با متنوع ترین فرهنگها (بیشترین تنوع فرهنگی) و حامی حقوق اقلیت های مهاجر در دنیا متمایز کرده است. بدین ترتیب امکانات لازم و حمایت‌های گوناگون و متعددی جهت حضور اقلیت‌های مهاجر و پناهنده همراه با آشکار نمودن فرهنگ و ملیت خود در محیط نیروی کار و نظام آموزشی را فراهم می نماید.
بعلاوه کانادا کشوری چند زبانه با دو زبان رسمی، انگلیسی و فرانسوی است. اکثریت قریب به اتفاق (75 درصد) ساکنان فرانسوی‌ زبان کانادا در استان کبک، واقع در شرق کانادا، زندگی می‌کنند، البته اجتماع فرانسوی ‌زبان در سراسر کشور نیز یافت می‌شوند. زبان انگلیسی زبان اصلی برقراری ارتباط در تمام ایالات به غیر از کبک است.

3. کانادا و رشد اقتصاد:

در کشور کانادا فرصت‌ها و پتانسیل نامحدودی در اقتصاد صنعتی و در حال رشد سریع آن وجود دارد. از نیمه دوم سال 2016 رشد اقتصاد کانادا نرخ سالانه 4.3 درصدی را تجربه کرده‌ و در حال حاضر نیز در حال تقویت اقتصاد خود با نرخ تورم 2.3 درصدی می باشد. براساس داده‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، کانادا با بهره مندی از اقتصادی قوی در رتبه بیستم از لیست 25 کشور ثروتمند جهان قرار دارد که متوسط درآمد سالانه/سرانه خالص هر فرد 45.981 دلار است. ناگفته نماند که کانادا از جمله یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان نیز به شمار می رود چرا که یکی از کشورهای عضو جی هشت و سازمان هم‌کاری اقتصادی و توسعه اقتصادی (OECD) در سرمایه گذاری بر آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی عمومی وهمگانی است. همچنین توسعه اقتصادی این کشور با کم‌ترین میزان نرخ بیکاری از سال 1976 (6.8 درصد) و صدها هزار شغل جدید در هر سال همراه می باشد.

4. کانادا و مزایای پزشکی و خدمات درمانی جامع:

کانادا با فراهم نمودن کلیه امکانات و خدمات درمانی دولتی جهت مراقبت‌های سلامت و بهداشت، به عنوان یک حق اساسی به هر فردی از هر سطح طبقاتی زندگی این امکان را می‌دهد تا بدون نگرانی در مورد پرداخت هزینه‌های سنگین به خدمات درمانی جامع و مراقبتی با کیفیت عالی و در بالاترین میزان در دنیا دسترسی داشته باشد. به علاوه، اگر شما یک شهروند کانادایی و یا یک مقیم دائم هستید، خدمات درمانی و مراقبت‌ های سلامت و بهداشت اساسی نیز برای شما کاملا رایگان و بدون هزینه خواهد بود. به همین دلیل است که خدمات درمانی رایگان و همگانی یکی از عوامل مهمی که کانادا را به یک گزینه مهاجرتی عالی مبدل ‌کرده محسوب می شود. دسترسی به برنامه‌های مددکاری اجتماعی و مهیا کردن مسکن مقرون ‌به ‌صرفه نیز به رفاه کلی، تندرستی و سلامت مردم دولت کانادا کمک شایانی می کند. گذشته از خدمات درمانی و مراقبت‌های سلامت رایگان، نوعی سیستم اطلاع رسانی و فرهنگ سازی سلامت اجتماعی وجود دارد که می‌تواند در سنت‌هایی مانند کلاس یوگای چهارشنبه ها که در فضایی باز در پایتخت کشور برگزار شده دیده شود.

5. کانادا و امنیت:

کانادا به عنوان کشوری امن، آرام و صلح طلب شناخته شده است .در سالهای اخیر، میزان نرخ جرم، جنایت و خشونت در کانادا به طور پیوسته و یکنواختی بسیارکاهش ‌یافته است. این کشور دارای قوانین سختی در مورد سلاح می باشد، البته با وجود اینکه داشتن اسلحه کمری غیرقانونی ست، اما تنها یک سوم جمعیت آن دارای مجوز حمل اسلحه بوده که تقریبأ 4 برابر کمتر از آمار آمریکا است. تعجبی ندارد که کانادا در سال 2007 توسط واحد اطلاعات اکونومیست به عنوان صلح آمیزترین کشور جهان معرفی و نامگذاری شد. علاوه بر این، شاخص رفاه جهانی لگاتوم (2016) کانادا را از نظر آزادی شخصی در رتبه دوم جهان قرار داده ‌است، که در واقع توسعه و پیشرفت ملی را بر اساس معیارهای حقوق قانونی اساسی، آزادی‌های فردی، میزان نرخ جرم و جنایت، و میزان تحمل اجتماعی اندازه‌گیری می‌کند. بعلاوه در این کشور هر گامی برای اطمینان از ایمنی تحصیلی و یادگیری دانش آموزان و دانشجویان برداشته می‌شود. اکثر دانشگاه‌ها/کالج‌ها و مدارس کانادا همواره سعی بر حفظ امنیت شبانه روزی در خوابگاه ها و پانسیون های دانش آموزی و دانشجویی را دارند. به طور کلی این کشور امنیت و رفاه بالای اجتماعی را برای همه شهروندان خود را با کم‌ترین میزان جرم و جنایت فراهم می سازد که به لطف سیستم قضایی منصفانه، قوانین سختگیرانه کنترل سلاح، و سیاست گذاری اجتماعی همچنان ادامه خواهد یافت.

6. کانادا و هزینه های پایین زندگی:

در سه سال اخیر، نرخ تورم کانادا در مقایسه با دیگر کشورهای صنعتی پیشرفته یکی از پایین‌ترین میزان ها را داشته است. بدین دلیل هزینه پایین و بسیار مقرون به صرفه بودن زندگی در کانادا از مزایای بارز مهاجرت به خاک این کشور محسوب می شود. دانشگاهها و مؤسسات معتبر کانادایی نیز، میزان شهریه کم‌تری از دانشجویان بین‌المللی نسبت به همتایان خود در کشورهای در حال رقابت با کانادا دریافت می‌کنند، و البته در عین حال کیفیت آموزشی عالی را به آنها ارائه می دهند.

7. کانادا و آموزش و پرورش (تعلیم و تربیت) عالی:

کانادا مرکز و میزبان یک سیستم آموزش عالی قوی به شمار می‌رود به طوریکه آموزشی با بالاترین کیفیت در دنیا را به مقیمان خود ارائه می‌دهد. به عبارتی دولت کانادا دو نوع نظام‌ آموزش دولتی (عمومی) و خصوصی را تأمین کرده و برای سرانه تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش شهروندان خود بیشترین بودجه را نسبت به هر کشور دیگری اختصاص می دهد. بودجه مدارس دولتی توسط دولت تأمین شده و آموزش ابتدایی و متوسطه تا سال دوازدهم برای دانش آموزان رایگان است. کانادا همچنین مجهز به کالج و دانشگاه‌های بین المللی دولتی است که تحصیلات عالی در آنها رایگان می باشد و یا دانشجویان مکلف به پرداخت شهریه ای هستند که به طور قابل‌توجهی کم‌تر از میزان شهریه کالج و دانشگاه‌هایی خصوصی و آزاد است. از جمله برخی از مؤسسات آموزشی معتبر و دانشگاه‌های برتر جهان مانند دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه تورنتو درکشور کانادا واقع هستند. طبق آمار سازمان همکاری اقتصادی و گزارش توسعه آموزش جهانی، کانادا، نسبت به دیگر کشورهای عضو OECD، نیز دارای بالاترین درصد تحصیلکرده ها و فارغ التحصیلان دانشگاهی (51 درصد) در دنیا است.

8. کانادا و مهاجر-دوستی:

از همان زمان ابتدای انتصاب جاستین ترودو به‌ عنوان بیست و سومین نخست‌وزیر کانادا در اکتبر 2015، وی از 28 هزار پناهنده سوری به کانادا استقبال کرد. او کابینه دولت خود را به عنوان اولین کابینه متوازن جنسیتی انتخاب کرده و مالیات‌ها را برای طبقه متوسط جامعه کاهش داد. بدین ترتیب جاستین ترودو سمبل کانادا در مهاجرت و اقدامات و مشخصات بشردوستانه شد. در سال 2016، به دنبال سیاست های ضد مهاجرتی دولت آمریکا، کشور کانادا 296،346 مقیم دائم را پذیرفت، در حالیکه در مقایسه با میزان 271،845 سال قبل- بالاترین میزان پذیرش اقلیت های مهاجر از سال 2010 به بعد را داشته‌ است. در سال 2018 نیز با قرار گرفتن در رتبه چهارم لیست مهاجرپذیرترین و محبوب ترین کشورهای دنیا، تقریبأ 22.3 درصد از کل جمعیت بیش از 37 میلیون نفری کانادا را اقلیت های مهاجر مشاهده شده تشکیل داده که بیش از 20 درصد از این مهاجران از یک سرزمین خارجی وارد خاک کانادا شده اند، بطوریکه سیاست های متعادل مهاجرتی کانادا را به عنوان یکی از کشورهای با متنوع ترین فرهنگها (بیشترین تنوع فرهنگی) و حامی حقوق اقلیت های مهاجر در دنیا می‌سازد. اینگونه تنوع بسیار و چند فرهنگی بودن در کانادا اقامت را برای مهاجران آسان‌تر می کند چرا که این فاکتور نقشی حیاتی و اساسی در افزایش آستانه صبر و تحمل هرچه بیشتر و پذیرای نگرش و نحوه برخورد دولت و مردم کانادا با مهاجران ایفا می‌کند. به عبارتی می توان گفت که به دنبال سیاست های مهاجرتی این کشور و سیر صعودی پذیرش 310000 مهاجر در سال 2018 و 330000 مهاجر در سال 2019، مهاجرت یکی از عوامل اصلی رشد پیوسته و افزایش میزان جمعیت کانادا و پشتیبان اقتصاد ثابت و فرهنگ آن شده است. براساس اعلام شاخص رفاه جهانی لگاتوم (2016) کانادا در رتبه سوم از لیست 148 کشوری که در زیر-شاخص سرمایه اجتماعی هستند قرار دارد که از جمله فاکتورهایی چون استحکام روابط شخصی، حمایت اجتماعی، هنجارهای اجتماعی و مشارکت مدنی در یک کشور را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد.
علاوه بر آن، در کانادا سازمان های به اصطلاح مهاجر-خدمتگذار بسیاری به منظور ارائه خدمات اقامتی و هر نوع کمک رسانی و راهنمایی به تازه وارده ها مستقر می باشند. بطوریکه بودجه این سازمان‌ها از سوی دولت تأمین می‌شود و کلیه خدمات آن‌ها نیز رایگان است. آن‌ها همچنین هر نوع کمکی برای یافتن شغل، یافتن محل اقامت، گرفتن اسناد رسمی دولتی، یادگیری انگلیسی و/یا فرانسه و کسب مهارت‌های حرفه‌ای و/یا آموزشی را به مهاجران ارائه می‌کنند.

9. کانادا و فرصتهای اشتغال:

طبق گزارش اعلامی شاخص رفاه جهانی لگاتوم (2016)، کانادا در جایگاه سوم از لیست 149 کشور در فضای کسب‌وکار جهانی قرار دارد. زیر-شاخص فضا و محیط کسب‌وکار و اشتغالزایی یک کشور از جمله زیرساخت کسب‌وکار و تجارت، موانع نوآوری و انعطاف‌پذیری بازار کار را مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌دهد. این رده‌بندی نشان می‌دهد که در کانادا فرصت‌های شغلی عالی برای مردم از تمام سطوح طبقاتی زندگی وجود دارد.

10. کانادا و گزینه های مهاجرت:

دولت کانادا از نوعی سیستم پیگیری سریع برای انجام امور مهاجرت به نام سامانه اکسپرس اینتری برای نیروی کار ماهر و متخصص با تجارب شغلی و نخبگان برخوردار می باشد. مهارت‌های متقاضیان براساس استعدادهای ویژه ای و شانس موفقیت شغلی و چشم انداز شغلی آن‌ها از طریق سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) رتبه‌بندی می‌شوند- به طوریکه به متقاضیانی که بالاترین رتبه را کسب کنند، اقامت دائم پیشنهاد می شود.
بعلاوه این کشور دارای یک برنامه کاندید استانی (PNP) برای پذیرش مهاجران در هر ایالت کانادا می‌باشد، بدین معنا که به طور جداگانه برای هر یک از دولت‌های استانی ومنطقه‌ای در کانادا امکان جذب و پذیرش مهاجران در محدوده خود را فراهم می‌سازد. بطوریکه شرکت در این برنامه متقاضیان را قادر می سازد تا بر مبنای مهارت‌ها و تجربیات مورد نیاز استانهای مختلف کانادا برای دریافت گواهی‌نامه کاندید استانی و تسریع پروسه مهاجرت کانادا و همچنین اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.

11. کانادا و زیبایی های طبیعی:

کانادا به دلیل جاذبه های گردشگری زیبا، بی نظیرترین مناظر الهام بخش در جهان و چشم انداز های وسیع و مسحورکننده و زمین‌های خالی از سکنه معروف است. مناظر محیط بکر و طبیعی مهیج و متشکل از دریاچه‌ها و رودخانه های زیبا (منطقه رودخانه کاپیلانو Capilano در بریتیش کلمبیا)، آبشار های عظیم (نیاگارا در اونتاریو)، خلیج ها (فاندی) و جزایر زیبا (هزار جزیره و پرینس ادوارد)، سه اقیانوس، کوه‌ها (لورنتیان کبک)، دشت‌ها و برخی ازجذاب ترین شهرهای دنیا (مونترال، تورنتو، و ونکوور) از جمله طبیعت شگفت انگیز و بی نظیر کانادا به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین و محبوب ترین کشورهای جهان برای مقاصد توریستی ومهاجرتی محسوب می شوند. به علاوه لازم به ذکر است که حیات وحش نیز بخش عمده ‌ای از هویت کانادا به شمار می رود. به بیانی دیگر، کانادا از نوعی هم‌زیستی از شرایط جغرافیایی، تلفیقی از چشم‌اندازها و حیات وحش برخوردار است: از خط ساحلی بریتیش کلمبیا، کوه‌های راکی آلبرتا، گستره وسیعی ازچمن‌زارهای بلند تا “شهر شکر افرا ( شیره گیاه افرا)” به همراه خرس‌های قطبی، گوزن، نهنگ، 462 گونه پرنده امتداد دارد. کشورکانادا یکی از شگفت انگیزترین آسمان های جهان برای مشاهده چشم انداز جاذبه طبیعی شفق شمالی یا قطبی (Aurora Borealis-Northern Lights) ازآسمان شهرهایی مانند یلونایف، وایت هورس، پارک ملی مانچو هنگام شکل گیری و ظهور این پدیده جوی طبیعی از طریق جدا و وارد شدن ذرات باردار باد خورشیدی به اتمسفر زمین و تشکیل رگه های رنگین و دلربای نور در آسمان و رقص آنها، آسمان شب های کانادا کاملا نورانی، خیره کننده و هیجان انگیز می شود. هم چنین می‌توان مسحور طبیعت زیبای کوه‌های یخی عظیم (واقع در گرینلند غربی) که در مسیر شگفت انگیزی شناور هستند را از ساحل و یا از طریق یک قایق گشتی (تفریحی) شد.

کارشناسان و مشاوران مجرب تیم تخصصی مؤسسه می نا در امر مهاجرت، اخذ اقامت دائم تضمینی کانادا با کمترین هزینه و کوتاه ترین زمان و بهترین شرایط را برای شما از یک رؤیا به واقعیت مبدل می کنند.

Author & Content Producer

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *