بیومتریک ویزا
دسته بندی :

 بیومتریک ویزا چیست؟

آیا تازگی برای گرفتن ویزای شینگن و کانادا اقدام کرده اید؟ در صورتی که جواب شما مثبت باشد میدانید که این روزها برای گرفتن ویزای شینگن و کانادا از شما یکسری اطلاعات بیومتریک مانند اثر انگشت، ثبت تصویر چهره و … گرفته می شود. گرفتن این اطلاعات برای ویزای بیومتریک اجباری است.

روشی نوین برای تشخیص هویت افراد وجود دارد که به آن احراز هویت بیومتریک گفته می شود. این روزها کشورهای پیشرفته از این روش ها برای تشخیص هویت استفاده می کنند بنابراین حتی از افرادی که قصد ورود به این کشورها را دارند اطلاعات بیومتریکشان را می گیرند و این کار را طی فرایند صدور ویزا انجام می دهند.

همانطور که می دانید برخی مشخصات فیزیولوژیکی در هر انسانی کاملا منحصر بفرد هستند همانند اثر انگشت، اطلاعات DNA، الگوی عنبیه و غیره. بنابراین هنگام صدور ویزای کانادا و شینگن این اطلاعات از افراد اخذ شده و در پایگاه داده ای به نام VIS که سیستم اطلاعاتی ویزای اتحادیه اروپا می باشد ثبت می شود. داده های بیومتریک برای هر فرد فقط 5 سال اعتبار دارند و پس از آن فرد باید مجددا برای دادن اطلاعات بیومتریکش به سفارتخانه و یا دفتر کارگزاری ویزا مراجعه کند. بهتر است بدانید که اطلاعات ثبت شده بیومتریک شما هنگام اخذ ویزای شینگن می تواند در اختیار کلیه کشورهای عضو شینگن قرار بگیرد. این اطلاعات در پایگه داده ای در شهر استراسبورگ فرانسه و همچنین بانک اطلاعات داده در اتریش به عنوان پشتیبان ذخیره و نگهداری می شوند.

ویژگی عکس بیومتریک

هدف از ثبت اطلاعات بیومتریک چیست؟

هدف از ثبت اطلاعات بیومتریک افراد دلایل عمده ای دار د که شامل آسان نمودن کنترل صدور ویزا و تایید هویت، جلوگیری از جعل ویزا، جلوگیری از سرقت هویت اشخاص، درخواست پناهندگی، پیشگیری و تشخیص جرم های تروریستی و جنایی و شناسایی سریع عوامل آن و افزایش امنیت مسافران می باشد. پس از ثبت اطلاعات بیومتریک افراد، یک پایگاه داده عظیم از اطلاعات منحصر بفرد اشخاص بدست می آید که هر جا و هر زمان که نیاز به اطلاعاتی در این زمینه باشد، بدست آوردن آن بسیار راحت خواهد شد.

بیومتریک ویزا شامل چه اطلاعاتی است؟

اطلاعات بیومتریک که از سال 2015 برای گرفتن ویزای شینگن اجباری شده است شامل تصویر چهره شما و اسکن اثر ده انگشت فرد است و به همین دلیل لازم است که در اولین جلسه درخواست ویزای بیومتریک حتما خود شخص حضور داشته باشد. به همین خاطر اگر میخواهید که برای گرفتن ویزای خود از خدمات پیکاب ویزا استفاده کنید این نکته را مدنظر داشته باشید که برای دادن اطلاعات بیومتریک باید اولین جلسه درخواست ویزا را حتما خودتان حضور داشته باشید. ثبت تمامی اطلاعات بیومتریک شما تنها 10 دقیقه طول می کشد.

هنگامی که صحبت از ویزای بیومتریک و اطلاعات بیومتریک به میان می آید این سوال ممکن است برای هر فردی پیش بیاید که آیا دادن این اطلاعات برای همه افراد متقاضی ویزا و همه کشورها ضروری است یا نه؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تمامی اشخاصی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و تبعه کشور کانادا نیستند در صورتی که بخواهند برای ویزای شینگن و یا ویزای کشور کانادا اقدام کنند باید اطلاعات بیومتریک خود را ثبت کنند.

اما یکسری از افراد نیاز به ثبت اطلاعات بیومتریک ندارند و در مقابل برخی افراد حتما باید اطلاعات بیومتریک آنها ثبت شود برای اینکه بدانید چه کسانی نیاز به ثبت اطلاعات بیومتریک دارند و چه کسانی نیاز ندارند در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

چه کسانی نیاز به ثبت اطلاعت بیومتریک دارند؟

تمامی اشخاصی که می خواهند به کانادا و کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر کنند و تبعه کشورهای اتحادیه اروپا و کانادا نیستند باید اطلاعات بیومتریک آنها هنگام درخواست صدور ویزا ثبت شود. جالب است بدانید که اگر شخصی از دادن اطلاعات بیومتریکش امتناع کند نه تنها روند صدور ویزایش لغو می شود بلکه اگر دفعات بعدی نیز درخواست ویزا بدهد درخواستش رد می شود یا اینکه روند کار صدور ویزایش بسیار سخت و البته با کندی پیش می رود.

چه کسانی نیاز به ثبت اطلاعات بیومتریک ندارند؟

عده ای از افراد هنگام درخواست ویزای شینگن یا کانادا از دادن اطلاعات بیومتریکشان برای ویزا معاف هستند، این افراد شامل کودکان زیر سن 12 سال و افراد دارای معلولیت جسمی که قادر به ارائه اثر انگشت خود نیستند، همچنین سیاستمدارن و دولتمردان و یا افرادی که زیاد به منطقه شینگن سفر می کنند، می شوند. اما برای کودکان و افراد دارای معلولیت جسمی تنها دو قطعه عکس دیجیتالی که با شرایط مشخص گرفته می شود باید به دفتر کارگزاری سفارتخانه ها ارائه شود.

ویژگی های عکس ویزای بیومتریک شینگن

عکس بیومتریک که برای ویزا گرفته می شود باید مشخصات خاصی داشته باشد تا مورد قبول واقع شود بنابراین اگر با عکسی معمولی برای ویزا مراجعه کردید و عکس شما به دلیل نداشتن مشخصات بیومتریک مورد قبول واقع نشد یا باید از وقت درخواست مصاحبه خود صرفنظر کنید و در زمان دیگری اینکار را انجام دهید که زمان بر خواهد بود و یا در همان بخش که مربوط به انگشت نگاری است، عکس استاندارد با مشخصات عکس بیومتریک تهیه کنید. مشخصات عکس بیومتریک که حداکثر باید در شش ماه اخیر قبل از درخواست ویزا گرفته شده باشد به شرح زیر است:

  • اندازه عکس بیومتریک 35 در 45 میلی متر است.
  • اندازه بالا تا پایین صورت باید 32 تا 36 میلی متر باشد.
  • زمینه عکس باید سفید یا طوسی روشن و ساده باشد.
  • عکس از زاویه روبرو باشد.
  • عکس بدون عینک و کلاه باشد.
  • چشمها باید رو به دوربین باشد.
  • بینی باید در وسط عکس قرار بگیرد.
  • 70 تا 80 درصد فضای عکس باید به صورت اختصاص یابد.
  • از لباس یا مقنعه و روسری سفید برای گرفتن عکس بیومتریک استفاده نکنید.
نمونه عکس بیومتریک
نمونه عکس بیومتریک

برای ثبت اطلاعات بیومتریک در تهران به کجا مراجعه کنیم؟

جهت ثبت اطلاعات بیومتریک در تهران باید به دفاتر VFS مراجعه کنید که همان شرکت های خصوصی هستند که اطلاعات مربوط به عکس بیومتریک و اطلاعات بیومتریک افراد را جهت ویزای بیومتریک جمع آوری می کنند. این شرکت ها برای اولین بار در سال 1394 با همکاری با سفارت انگلیس در ایران شروع به کار کرد و پس از آن سفارتخانه دیگر کشورها مانند بلژیک، فرانسه، اتریش، آلمان، ایتالیا و هلند نیز خدمات خود را به آنها سپردند.

بهتر است بدانید که دفاتر VFS هیچ تعهد و مسولیتی در قبال صدور ویزا ندارند و این مسله مربوط به سفارتخانه هر کشور می شود و دفاتر VFS تنها وظیفه جمع آوری و ارسال اطلاعات بیومتریک با سفارتخانه ها را دارند. در زیر آدرس برخی دفاتر VFS برای هر کشور را به شما معرفی می کنیم. همچنین باید بدانید که این دفاتر برای هر کشوری نام خاص خود را دارد.

آدرس دفتر ایتالیا CKGS : تهران-خیابان ولنجک-مرکز خرید گالریا طبقه چهارم

آدرس دفتر فرانسه VFS: تهران-خیابان پاسداران-میدان هروی-خیابان موسوی(گلستان پنجم)- مجتمع هروی سنتر طبقه چهارم

آدرس دفتر هلند VFS: تهران-خیابان پاسداران-میدان هروی-خیابان موسوی(گلستان پنجم)- مجتمع هروی سنتر طبقه چهارم

آدرس دفتر اسپانیا BLS: تهران-خیابان پاسداران شمالی-پایینتر از چهارراه فرمانیه-نبش نارجستان چهارم-مجتمع آرتمیس-پلاک یک-طبقه 12

آدرس دفتر آلمان ویزا متریک: تهران-خیابان بهشتی-خیابان وزرا-نبش خیابان بیست ویکم-ساختمان شیراز-شماره 137

آدرس دفتر بلژیک VFS: تهران-خیابان پاسداران-میدان هروی-خیابان موسوی(گلستان پنجم)- مجتمع هروی سنتر طبقه چهارم

آدرس دفتر اتریش VFS: تهران-خیابان پاسداران-میدان هروی-خیابان موسوی(گلستان پنجم)- مجتمع هروی سنتر طبقه چهارم

ثبت اطلاعات بیومتریک ویزای کانادا

به دلیل اینکه کانادا در ایران کنسولگری ندارد افراد متقاضی ویزا برای ثبت اطلاعات بیومتریک خود به کنسولگری کانادا در یکی از کشورهای همسایه همانند استانبول و آنکارا در ترکیه، تفلیس در گرجستان، ارمنستان، باکو و دبی، مراجعه کنند و اطلاعات خود را ثبت کنند.

در پایان به یاد داشته باشد اگرجه تمامی مراحل اخذ نوبت و ثبت اطلاعات بیومتریک و سایر مراحل ویزا را می توانید به شخصه انجام دیهید اما جهت اطمینان از انجام به موقع و سریع همه مراحل و دریافت ویزا میتوانید از ماوره رایگان می نا ویزا بهره مند شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *