دسته بندی :

دلایل عمده ریجکت (عدم پذیرش) درخواست ویزای کانادا و رفع ریجکتی ویزا

 1. دلایل اصلی ریجکت درخواست ویزای کانادا:

اقامت در کانادا به عنوان یکی از ایده آل ترین مقاصد مهاجرتی را می‌توان به دو دسته اقامت موقت و اقامت دائمی کانادا طبقه بندی کرد، که هر یک از این دو دسته نیز مستلزم اخذ ویزای مختص به خود که شاید آرزوی بسیاری از مردم در سراسر جهان به شمار می رود می باشد. ویزای اقامت موقت (trv) به عنوان سندی رسمی در گذرنامه هر مسافری به مقامات مهاجرت کانادا نشان می دهد که وی از الزامات و صلاحیت لازم جهت پذیرش و ورود به خاک کانادا به عنوان توریست، دانشجو، و یا به قصد کار برخوردار شده است. به استناد گزارش اداره شهروندی، پناهندگان و مهاجرت کانادا، میزان مردودی یا اصطلاحأ ریجکت شدن ویزای اقامت موقت (trv) به ویژه ویزای بازدیدکننده کانادا از سوی سفارت این کشور به بیش از یک از هر چهار درخواست ویزا در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. چرا که درخواست ویزای اقامت موقت باید فقط برای شهروندان کشورهای معینی و منوط به برخورداری از لیستی از معیارها و الزامات خاصی مورد پذیرش قرار گیرد. با این حال، ارسال درخواست ویزا هرگز تضمینی برای تصویب صدور ویزای متقاضی نیست. براستی چرا اغلب درخواست صدور ویزای کانادا ریجکت می شود؟

به صراحت می توان گفت که ریجکت شدن ویزای کانادا، یکی ازبزرگترین دغدغه های متقاضیان ویزای این کشورمی باشد، چرا که هزینه های بسیاری برای فرآیند ثبت درخواست خواه از نظر مالی و خواه از نظر زمانی صرف می‌شود. بنابراین در این مقاله سعی بر آن است که به بررسی رایج ترین عوامل و دلایل رد شدن درخواست ویزاهای کوتاه مدت کانادا به ویژه ویزای توریستی و ویزای تحصیلی و نحوه اعتراض و رفع ریجکتی ویزا بپردازیم.

از جمله عواملی که بر اساس الزامات قانون و مقررات حمایت از پناهندگان و مهاجرت (IRPA)، مقامات مهاجرتی کشورکانادا برای رسیدن به تصمیمات خود در جهت پذیرش یا ریجکتی ویزای کانادا در نظر می گیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اطلاعات مندرج در اسناد مربوط به سفر و هویت
 • هدف و انگیزه ازسفر به کانادا (بازدید، تجاری و …)
 • تعیین مدت زمان اقامت درکانادا متناسب با اهداف سفر
 • وضعیت مناسب مالی درخواست کننده ویزا برای پرداخت هزینه سفر و حمایت از خود در مدت زمان اقامت مجاز در خاک کانادا
 • آیا در خواست کننده ویزا به کلیه شرایط اجازه ورود خود به خاک کانادا احترام می گذارد یا خیر
 • آیا متقاضی ویزا اجازه ورود به خاک کانادا را دارد یا خیر
 • ارتباطات متقاضی ویزا در کانادا (وضعیت اقامت پس از ورود به خاک کانادا و …)
 • پیوندها و روابط درخواست کننده ویزا باکشور محل سکونت خود (ازجمله: وضعیت مهاجرت، وضعیت استخدام، وضعیت مالی، و وابستگی های خانوادگی)
 • آیا متقاضی پس از پایان مهلت قانونی ویزا، خاک این کشور را ترک کرده و به کشور خود باز خواهد گشت یا خیر

بنابراین توجه داشته باشید که عدم تحقق یک یا برخی از الزامات فوق می تواند منجر به ریجکت شدن درخواست ویزای متقاضی شود.

1.1. دلایل ریجکت ویزای توریستی کانادا:

در حال حاضر ویزای گردشگری یا بازدیدکننده کانادا که با اهداف توریستی، تجاری و… صادر می شود، بیشتر به شکل ویزای مولتی کانادا (Canada Multiple Visa) یا ویزای 5 ساله کانادا صادر می شوند. از طریق این نوع ویزا متقاضیان قادر خواهند بود که در طول مدت زمان مجاز و اعتبار ویزا به دفعات نامحدود و هر بار به مدت 6 ماه اقامت وارد خاک کانادا شوند. اگر فرض شود که هر مسافری به منظور اخذ پذیرش ویزای اقامت موقت برای بازدید ازکانادا تمام سعی خود را به کار می گیرد تا کلیه الزامات و معیارهای ارائه شده از سوی اداره مهاجرت کانادا را برآورده کند؛ باز همچنان شانس نسبتآ بالای ریجکت شدن ویزای وی وجود دارد.

در اینجا به 7 دلیل عمده رد شدن ویزای توریستی اشاره خواهیم کرد:

1.عدم برخورداری از سرمایه و دارایی های شخصی به میزان کافی:
یکی از الزامات درخواست ویزای توریستی کانادا ارائه گواهی تمکن مالی و گردش حساب بانکی شخص متقاضی است. طبق این گواهی باید ثابت شود که وی از لحاظ وضعیت مالی قادر به سفر، اقامت درکانادا و حمایت از خود و خانواده در طول مدت زمان اقامت مجاز و اعتبار ویزا به عنوان توریست و بازدیدکننده می‌باشد و نیز اینکه پیوند و وابستگی های مستحکمی با کشور محل سکونت خود دارد. به منظور اخذ پذیرش ویزای توریستی کانادا باید حداقل۱۵۰ دلار آمریکا در اولین روز اقامت خود در خاک کانادا به اضافه مقداری پس انداز برای پوشش هزینه های رزرو هتل و رفت و برگشت به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که عوامل متعددی در زمان بررسی و پردازش گواهی موجودی حساب بانکی متقاضی ویزا درنظر گرفته می شود. برای مثال حساب بانکی متقاضی باید ثابت کند که وی دارای یک منبع متوسط درآمد ثابتی می باشد.

2. ناقص و نامناسب بودن مستندات جمع آوری شده:

دولت کانادا ارائه مدارک و مستندات صریح و کاملی را از متقاضی ویزا انتظار دارد. برای برخورداری ازشرایط پذیرش و تصویب صدور یک ویزا، بایستی متقاضی لیستی از اسنادی را ارائه کند که نشان می دهد کلیه معیارهای مربوطه را باتوجه به چک لیست IRCC (اداره شهروندی، پناهندگان و مهاجرت کانادا) رعایت می کند. از جمله این مدارک:

گذرنامه معتبر

پر کردن فرم های ضمیمه شده به طور کامل

دوقطعه عکس اندازه عکس پاسپورت

اثبات تمکن مالی و وضعیت اشتغال ثابت

تاریخچه و سابقه سفرهای قبلی متقاضی

برنامه مشخص متقاضی برای سفر

هدف متقاضی ازسفر

ارائه مدارکی که ثابت کند متقاضی در پایان اعتبار ویزا خاک کانادا را ترک خواهد کرد

اثبات عدم کار یا تحصیل بدون اجازه در مدت زمان اقامت در کانادا

اثبات عدم سوپیشینه کیفری

و هر گونه اسناد دیگری که توسط دفتر ویزای محلی کانادا موردنیاز است، برای مثال:
دعوتنامه از طرف شرکت یا شخصی در کانادا

3. ارائه اطلاعات نادرست و تحریف مدارک و مستندات:
توجه داشته باشید که ارائه اطلاعات غلط، خلاف واقع، و جعل اسنادی چون گواهی اشتغال، گواهی تمکن مالی بانک و… به هر شیوه ای باعث ریجکت شدن فوری ویزای متقاضیان می شود.

4. عدم موفقیت در تحقق استاندارهای سلامتی:
به طور کلی یکی ازدلایل اصلی افزایش روز افزون مهاجرت به کانادا، خواه موقت و خواه دائمی، نظام بسیار کارآمد حفظ و ارتقای سلامت شهروندان کانادایی آنهاست. برخورداری از سلامتی در بهترین وضعیت ممکن و ارائه آزمایش مدیکال مهاجرت کانادا و معاینات پزشکی برای متقاضیان ویزا جهت سکونت دائمی، سکونت موقت و پناهندگان الزامی است. اینگونه روش دولت برای برداشتن گامهایی جهت تأمین سلامت و حمایت از امنیت عموم مردم کانادا، کاهش و جلوگیری از تقاضای بیش از حد خدمات درمانی و اجتماعی است.

5. عدم موفقیت در تحقق استاندارهای امنیتی:
درواقع، علت اصلی عدم پذیرش و ریجکت شدن فوری درخواست هر ویزایی، به ویژه ویزای مهاجرت دائم، داشتن یک پرونده کیفری معلق یا سوسابقه کیفری که خطر و تهدیدی برای امنیت و ایمنی عموم شهروندان کانادایی به شمار می رود است. البته ناگفته نماند برای اخذ ویزای بازدید و توریستی، مردودی ویزا به شدت و نوع جرم و سوپیشینه کیفری بستگی دارد. برای مثال درخواست ویزای متقاضی دارای سوپیشینه قتل، تروریسم یا جرایم سازمان یافته فورأ ریجکت می شود.

6. عدم داشتن تاریخچه سفر خارج از کشور:
یکی از الزامات ویزای توریستی کانادا ارائه نسخه کپی از ویزاهای قبلی (معتبر و یا منقضی) و نیز از صفحه مربوط به مهر ورود و خروج پاسپورت متقاضیان است. چرا که متقاضی بایستی ثابت کندکه از لحاظ تمکن مالی قادر به سفر بوده و نیز در هیچ کشوری که قبلأ از آن بازدید کرده اقامت بلند مدت و بیش از مدت زمان اعتبار ویزا نداشته است.

7. احتمال اقامت پس از پایان مدت زمان اقامت مجاز و اعتبار ویزای متقاضی:
هرگونه تردید از سوی مقامات مهاجرتی و افسر کنسولی در خصوص اقامت بلند مدت متقاضی رایج ترین علت مردودی ویزای توریستی به حساب می آید. دولت کانادا از منافع شهروندان کانادایی ها در قبال تهدیداتی چون استفاده متقاضیان از یک ویزای توریستی برای اهداف دیگری از جمله جستجوی شغل واستخدام، اقامت بلند مدت، یا سرمایه گذاری و تخلیه منابع خود در کشور مقصد حمایت می کند. به همین جهت متقاضی باید بتواند مقامات سفارت کانادا را قانع کند که دارای پیوند و روابط عمیق در کشور محل سکونت خود، تمکن مالی، اموال، و وضعیت شغلی نسبتأ پر درآمد و ثابتی بوده و پس از پایان مدت زمان اقامت مجاز تأیید شده در ویزا خاک کانادا را ترک کرده و به کشور محل سکونت خود بازخواهد گشت.

1.2 دلایل ریجکت ویزای تحصیلی کانادا:

پذیرش و اجازه تحصیل مطمئن در یکی از دانشگاهها یا مؤسسات آموزش عالی کانادایی هنگام درخواست ویزای تحصیلی، اغلب به عنوان مهم‌ترین گام برای دانشجویان جهت تحصیل در کانادا محسوب می‌شود، در حالیکه درخواست ویزای اقامت موقت تحصیلی می‌تواند یک فرآیند بسیار پیچیده شامل قوانین و مقررات گیج کننده ای باشد. به طوری که عدم موفقیت در برآورده کردن الزامات قوانین مؤسسات آموزشی کانادا از سوی دانشجویان منجر به ریجکت شدن ویزا از سوی مقامات مهاجرت می شود.

از جمله دلایل عمده ریجکتی ویزای تحصیلی دانشجویان که متاسفانه اغلب نادیده گرفته می‌شوند، عبارتند از:

 • عدم برخورداری از پیوند و وابستگی های خانوادگی در کشور خود به میزان کافی:
  عدم داشتن پیوندهای مستحکم در کشور محل سکونت خود از جمله داشتن خانواده ای مقیم در کشور خود، مالکیت اموال، و دارایی های کافی، می‌تواند بر شانس موفقیت در پذیرش ویزای تحصیلی تأثیر منفی بگذارد، چرا که احتمال می رود باعث افزایش تردید افسر مهاجرت مبنی بر اینکه دانشجوی متقاضی پس از تکمیل تحصیلات خود قصد ترک خاک کانادا و بازگشت به کشور خود را دارد یا خیر شود.
 • غیر قابل پیش بینی بودن آینده شغلی دانشجوی متقاضی در کشور محل سکونت خود:
  ارائه گواهی اشتغال یا نامه‌ای از کارفرمای فعلی ثابت می‌کند که دانشجوی متقاضی ویزا از آینده شغلی خود پس از تکمیل تحصیلات در کانادا و بازگشت به کشور خود مطمئن بوده و قصد اقامت دائم در کانادا را ندارد.
 • عدم داشتن تاریخچه کافی سفر:
  در صورتی که دانشجوی متقاضی ویزای تحصیلی تاکنون به خارج از کشور سفر نکرده، احتمال می رود که درخواست ویزای وی از سوی مقامات مهاجرت رد شود.
 • عدم تمکن و کفایت مالی دانشجوی متقاضی:
  دانشجوی متقاضی مستلزم ارائه مدارکی دال براثبات تمکن مالی و داشتن سرمایه و دارایی به میزان کافی فقط برای اولین سال تحصیل خود در کانادا می باشد. با این حال،درخواست های ویزای تحصیلی اغلب به دلیل تردید افسر مهاجرت در کفایت وتمکن مالی متقاضی ریجکت می شوند.
 • هدف دوگانه:
  صدور مجوز تحصیل یا مجوز کار صرفأ اجازه اقامت موقت است که مستلزم آن است که متقاضی قصد ترک خاک کانادا پس از اتمام مهلت ویزا را داشته باشد. با این حال، داشتن مقاصد دوگانه که در قانون حمایت از پناهندگان و مهاجرت تعریف شده‌اند، می‌تواندحاکی از آن باشد که چنین متقاضیانی سرانجام قصد اقامت دائم دارند.

2. نحوه رفع و اعتراض به ریجکت (رد) شدن ویزای کانادا:
قدم اول اینکه، زمانی که مقامات اداره شهروندی ومهاجرت کانادا IC)C) درخواست یک ویزا را ریجکت و رد می کنند، نامه ای مکتوب با ذکر دلایل کلی مردودی ویزا صادر و به اکانت الکترونیکی شخص متقاضی ارسال می شود، که در آن افسر کنسولی گزینه هایی که به صلاحدید وی متقاضی نتوانسته او را در خصوص داشتن صلاحیت پذیرش ویزا متقاعد کند را علامتگذاری کرده است. نامه ریجکتی ویزای سفارت کانادا تا یک هفته پس از انگشت نگاری صادر و در اختیار متقاضی قرار می گیرد تا بتواند به تصمیمات مقامات مهاجرتی اعتراض کند. اکنون سؤال این است که جهت درخواست مجدد ویزا با توجه به کلیه ابهامات دلایل ذکر شده در نامه ریجکتی درخواست اولیه به چه صورتی باید اقدام کرد؟

در واقع نامه ریجکتی دریافت شده تمام جزئیات مربوط به دلایل ریجکت ویزا و و دلایل عدم توانایی در متقاعد نمودن مقامات مهاجرتی کانادا را شامل نمی‌شود. این نامه صرفأ شامل صفحه ای از توضیحات کلی از دلایل مردودی و عدم رعایت استانداردها و معیارهای قوانین مهاجرتی کانادا است. ساده‌ترین راه برای پی بردن به دلایل ریجکت ویزا، دریافت و پردازش اطلاعات دقیق فایل GCMS (CAIPSسابق) که یک تصویر فوری از پرونده مهاجرتی ویزای کانادا (از جمله اکسپرس اینتری) با تمام جزئیات یادداشت‌های اداره شهروندی، پناهندگان و مهاجرت کانادا (IRCC) و دلایلی که از سوی افسر مهاجرت قانع کننده نیستند را ارائه می‌دهد. در زیر، به طور مختصر، به تحلیل نمونه ای از نامه ریجکتی ویزا از سوی سفارت کانادا می پردازیم.

3. توضیحات ریجکتی ویزای سفارت کانادا:


در نامه ریجکتی فوق، افسر مهاجرت به علت عدم تحقق و رعایت برخی از الزامات و معیارهای قانون و مقررات حمایت از پناهندگان و مهاجرت از سوی متقاضی، اقدام به ریجکت درخواست ویزای وی می کند. از جمله دلایل و الزاماتی که به وضوح افسر کنسولی را متقاعد نکرده در زیر به طور کلی بدون ذکر جزییات لازم جهت رفع ابهامات شرح داده شده اند:

شما نتوانستید من را قانع کنید که در پایان اعتبار ویزا و مدت زمان اقامت مجاز خود اقدام به ترک خاک کشور کانادا (و بازگشت به کشور خود) خواهید کرد. برای اخذ چنین تصمیمی چندین عوامل در نظر گرفته شده است، از جمله:
تعیین مدت زمان اقامت پیشنهادی شما در کانادا
وضعیت استخدام و اشتغال فعلی شما در کشور خود
وضعیت مالی، سرمایه و دارایی های شخصی شما

شما نتوانستید من را قانع کنید که دارای سرمایه و پس انداز به میزان کافی هستید، از جمله: میزان درآمد ثابت و دارایی ها، به منظور تحقق هدف مشخص شده خود برای سفر به کانادا یا حمایت از خود در طول زمان اقامت در کانادا و همچینن اقدام برای ترک کانادا و بازگشت به کشور خود

شما اسناد کافی جهت اثبات میزان سطح درآمد، سرمایه و دارایی‌های میزبان خود ارائه نکرده اید.

4. زمان اقدام مجدد پس از رد شدن ویزای کانادا:
قانون مشخصی برای اینکه در چه فاصله زمانی می‌توان پس از مردودی ویزای کانادا جهت درخواست مجدد اقدام کرد وجود ندارد. به بیانی ساده‌تر، هیچگونه محدودیت زمانی جهت اقدام مجدد وجود ندارد. اگرچه ناگفته نماند که بهترین زمان ممکن برای درخواست مجدد ویزا پس از اطلاع کامل از دلایل اصلی ریجکتی آن و رفع تخصصی ابهامات و نواقص پرونده و دریافت پاسخ نامه اعتراض می باشد. به ویژه پس از رد ویزا، مجددأ انگشت نگاری و پرداخت هزینه های مهاجرتی کانادا به منظور درخواست دوباره الزامی می باشد.

از آنجاییکه مجموعه می نا در تمام زمینه های قانون مهاجرت (اقامت موقت و دائمی) و اخذ ویزا تخصص داشته و خدمات مهاجرتی جامع به مشتریان در سراسر جهان ارائه می نماید؛ به منظور اطلاع ازجزئیات دقیق دلایل و رفع ریجکتی درخواست ویزا، تیم تخصصی می نا از طریق درخواست فایل GCMS CAIPS) سابق( برای متقاضیان، تحلیل و پردازش مجدد اطلاعات، رفع ابهامات و نواقص موجود، ارائه راهکارهای اساسی، ارسال نامه تخصصی اعتراض جهت بازنگری دوباره و درخواست مجدد ویزا شانس موفقیت در بازگرداندن ویزای ریجکتی و پذیرش ویزا را برای مشتریان خود تضمین می‌کند.

Author & Content Producer

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *