دسته بندی :

مهاجرت و آزمایش مدیکال کانادا

مهاجرت به کانادا، معاینات و آزمایشات پزشکی برای دریافت ویزای اقامت موقت یا دائم کانادا
فهرست:

1. منظور از آزمایش مدیکال کانادا برای مهاجرت و ورود به خاک کانادا چیست؟

2. چرا دولت کانادا آزمایش مدیکال را برای مهاجران الزامی می‌داند؟

3. چه کسانی برای مهاجرت به کانادا ملزم به انجام آزمایش مدیکال می‌باشند؟

4. برای انجام آزمایش مدیکال اداره مهاجرت کانادا IRCC به کدام پزشک می توان مراجعه کرد؟

5. نتایج آزمایش مدیکال برای مهاجرت به کانادا
6. مدت زمان اعتبار آزمایش مدیکال اداره مهاجرت کاناداIRCC

آیا برای مهاجرت به کانادا و دریافت ویزای اقامت ملزم به انجام آزمایش مدیکال (معاینات پزشکی) هستید؟ در مقاله حاضر برای آشنایی بیشتر با روند انجام این مرحله از پروسه درخواست ویزای سفر یا مهاجرت به کانادا و اخذ پذیرش با ما همراه باشید.

مقدمه

چنانچه می‌خواهید به کانادا مهاجرت کنید، یا مجوز کار و یا مجوز تحصیل دریافت کنید، این احتمال وجود دارد که اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) از شما درخواست تکمیل و ارسال فرم گزارش معاینات پزشکی یا همان آزمایش مدیکال خاصی قبل از ورود شما به خاک کانادا را داشته باشند. چرا که انجام این نوع آزمایش مدیکال برای اکثر برنامه‌های مهاجرتی اقامت دائم و همچنین برای برخی از درخواست های ویزای اقامت موقت کانادا، از جمله نیروی کارگر، دانشجویان و بازدیدکنندگان (توریست ها) اجباری و مورد نیاز است.
در این مقاله سعی کرده ایم پاسخگوی اکثر سؤالاتی که احتمال می رود برای متقاضیان مهاجرت به کانادا در خصوص آزمایش مدیکال کانادا مطرح شود باشیم.

منظور از آزمایش مدیکال کانادا برای مهاجرت و ورود به خاک کانادا چیست؟

یک آزمایش مدیکال یا همان آزمایشات و معاینات پزشکی برای سفر یا مهاجرت به کانادا معاینه بالینی و بررسی سلامت فرد متقاضی مهاجرت به شمار می رود که توسط یکی از پزشکان معتمد و مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا IRCC، انجام می شود. از این بررسی برای تعیین اینکه آیا دلایل پزشکی دال بر ریجکت و رد درخواست ویزای اقامت دائم یا موقت متقاضی توسط دولت کانادا یا به عبارتی ممنوع الورود شدن وی به خاک کانادا محرز می باشند یا خیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک آزمایش مدیکال مورد تأیید اداره IRCC و سفارت کانادا شامل موارد زیر می باشد:
-یک پرسشنامه از تاریخچه پزشکی شخص متقاضی؛
-معاینات بالینی (فیزیکی) برای کودکان و بزرگسالان؛
– آزمایش ادرار برای متقاضیان بالای 5 سال؛
-آزمایش خون اجباری برای متقاضیان بالای 15سال (که از جمله شامل موارد تشخیص ویروس ایدز، سیفلیس، و میزان کراتین یا کراتینین خون می باشد)؛
-عکس رادیولوژی اشعه ایکس از قفسه سینه برای متقاضیان بالای 11سال (به استثنای خانم های باردار)؛
– دیگر تست‌های احتمالی مرتبط که توسط پزشک معتمد وی تشخیص داده می‌شوند؛
-و هرگونه ارجاع ضروری
چنانچه به تشخیص پزشک شما به اطلاعات بیشتری در مورد سلامتی شما نیاز باشد، ممکن است شما را به متخصصی با فلوشیپ پزشکی خاصی برای معاینه بیشتر و تشخیص بهتر هر گونه بیماری احتمالی ارجاع دهد.

زمانی که برای آزمایش مدیکال کانادا دعوت می شوید، از به همراه داشتن
-مدارک شناسایی عکس دار خود جهت احراز هویت از جمله پاسپورت و یا سایر مدارک هویتی مانند کارت ملی و … ؛
-دو قطعه عکس؛
– پرونده های پزشکی مربوط به سوابق بیماری ها؛
-هر گونه مدارک مربوط به اطلاعات در خصوص سلامتی خود؛
-لیست داروهای مصرفی؛
-عینک، سمعک و غیره در صورت استفاده؛ و
-فرم گزارش آزمایش مدیکال کانادا که از سوی اداره مهاجرت و سفارت کانادا به ایمیل شما ارسال می شود
اطمینان حاصل نمایید.

ناگفته نماند که برای برخی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا، می‌توان آزمایش مدیکال را قبل از ثبت نام و ارسال درخواست ویزای اقامت دائم یا موقت (چه آنلاین و چه حضوری در یکی از سفارت های کانادا) و برای برخی دیگر نیز الزامی ست که پس از ثبت نام و ارائه درخواست ویزای خود انجام داد. در این خصوص، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا IRCC از طریق ارسال ایمیل به حساب کاربری شما مهلت قانونی ارجاع به یکی از پزشکان معتمد در کشور خود (که فهرست اسامی و آدرس آنها در سایت و سیستم ثبت نام آنلاین اداره مهاجرت کانادا موجود است) و انجام آزمایشات و معاینات پزشکی و تکمیل فرم گزارش آزمایش مدیکال ارسالی به ایمیل شما (که معمولأ 30 روز تعیین می شود) را به شما اعلام خواهد کرد.

چرا دولت کانادا آزمایش مدیکال را برای مهاجران الزامی می‌داند؟

در واقع نخستین هدف از آزمایش مدیکال کانادا تضمین این مهم است که فرد متقاضی سفر یا مهاجرت به کانادا از لحاظ طب و سلامت مجاز به ورود به خاک کشور کانادا می باشد یا خیر.

و اما چه عواملی باعث می‌شوند از لحاظ طب و سلامت از ورود فرد متقاضی به کشور کانادا و پذیرش درخواست ویزا و مهاجرت ایشان ممانعت به عمل آید؟ در این خصوص می توان به دو دلیل اشاره کرد:

1. چنانچه آن‌ فرد تهدید و خطری برای سلامت عمومی، استاندارهای بهداشت، و امنیت جامعه کانادایی محسوب شود: از جمله دارای شرایط خاصی مانند بیماری‌های به شدت واگیردار، می‌تواند خطری برای سلامت و امنیت شهروندان کانادا ایجاد نماید، بنابراین سفارت این کشور می تواند فردی با چنین شرایطی را ممنوع الورود کند.

2. یا شرایط جسمانی وی به دلیل عدم برخورداری از سلامت جسمی و روحی ممکن است تقاضای بیش از حد استفاده از خدمات درمانی و هزینه های سنگینی برای سیستم تأمین اجتماعی و سیستم مراقبت سلامت، بهداشت و خدمات درمانی کانادا به بار آورد: چرا که در کانادا، خدمات درمانی، مراقبت های سلامت و بهداشت همچنین خدمات تأمین اجتماعی جامع و همگانی بوده و بودجه اینگونه خدمات توسط دولت کانادا برای عموم شهروندان و ساکنان دائمی و نیز برای برخی مقیمان موقت تأمین می‌شود.
بدین دلیل چنانچه مشخص شود که متقاضیان مهاجرت به کانادا فشار مالی بر این سیستم خدمات درمانی رایگان وارد خواهند کرد و یا تأثیری منفی بر تعداد دفعات و مدت زمان انتظار شهروندان کانادایی برای استفاده از خدمات درمانی و مراقبت های سلامت خواهند داشت، ممکن است توسط سفارت این کشور ممنوع الورود شوند. از جمله می‌تواند شامل مواردی مانند معلولیت های ذهنی، ناتوانی‌های یادگیری، بیماری های خاص، اوتیسم و شرایط دیگری که ممکن است به استفاده از خدمات درمانی و یا خدمات اجتماعی بیشتری نیاز باشد. در واقع این مورد شامل متقاضیانی که درخواست های ویزا و مهاجرت خود را از طریق برنامه‌های اکسپرس اینتری و کاندیدای مهاجرت استانی کانادا ارائه می دهند می باشد.
آستانه تقاضای بیش از حد معمول برای استفاده از خدمات درمانی و اجتماعی دولتی و رایگان بیش از 20,000 دلار برای هر نفر در سال، حدود سه برابر میزان آستانه قبلی پس از تغییرات اعمال شده در سال 2018، محاسبه می‌شود. بنابراین اگر نیاز به درمان پزشکی با هزینه های بیش از این میزان تعیین شده داشته باشید، ممکن است از پذیرش درخواست مهاجرت شما و به طور کلی از ورود شما به کشور کانادا ممانعت شود.

البته لازم به‌ ذکر است که همسر، پارتنر، و فرزندانی که برای مهاجرت تحت تکفل و حمایت مالی قرار می‌گیرند از بند تقاضای بیش از حد برای بهره مندی از خدمات بهداشتی، درمانی و اجتماعی کانادا معاف خواهند بود، همان طور که پناهندگان و افراد حفاظت‌شده نیز در این خصوص معاف می باشند. علاوه بر این، بسیاری از درخواست های ویزای اقامت موقت کانادا که انجام آزمایش مدیکال الزامی و اجباری نیست، از جمله: دانشجویان خاصی، نیروهای کارگر، و بازدیدکنندگان، مشمول این نوع از معیارهای پذیرش نخواهند شد.

چه کسانی برای مهاجرت به کانادا ملزم به انجام آزمایش مدیکال می‌باشند؟

در واقع الزامات متفاوتی که بستگی به نوع درخواست متقاضیان از جمله درخواست ویزای اقامت موقت (نیروی کارگر، دانشجویان، بازدیدکننده و توریست ها) یا اقامت دائم دارد، را می توان برشمرد.

-مقیمان موقت که قصد اقامت به مدت شش ماه یا کم‌تر در کشور کانادا را دارند: ملزم به انجام معاینات و آزمایشات پزشکی نمی باشند، مگر این که برای استخدام و مشغول به کار شدن در نوع خاصی از مشاغل برنامه‌ریزی کرده باشید. اینگونه مشاغل شامل موقعیت‌هایی هستند که در آنها لازم است سلامت همگانی و عمومی همچنین استاندارهای بهداشت حفظ شود، مانند مشاغلی که بیشتر مجبور به برقراری ارتباط و تماس فیزیکی نزدیک با مردم خواهید بود. از جمله برخی از این مشاغل عبارتند از:
– پرسنل و کارکنان بیمارستانها، مراکز درمانی و علوم پزشکی؛
– پرسنل و کارکنان آزمایشگاه های بالینی و تشخیص طبی؛
-پرستاران و مراقبین بیماران و سالخوردگان در خانه سالمندان؛
-دانشجویان رشته های پزشکی که به منظور شرکت و گذراندن دوره هایی در یکی از دانشگاه های کانادا دارای پذیرش هستند؛
-معلمان مدارس مقطع ابتدایی یا مقطع متوسطه، یا سایر معلمان دوره‌های آموزشی خردسالان؛
-پزشکان و تیم های پزشکی منتخب به عنوان جانشین موقت برای دوره های کوتاه‌مدت؛
-پرستاران و مراقبین خصوصی در خانه از کودکان، سالمندان و معلولین؛
-پرسنل و کارکنان مهد کودک؛
-دامداران؛ و
-سایر عناوین شغلی مشابه.

البته ناگفته نماند که فهرست بالا جامع نبوده و متقاضیان ویزای اقامت موقت کانادا با عناوین شغلی دیگر نیز ممکن است ملزم به انجام معاینات و آزمایشات مدیکال کانادا شوند.

-علاوه بر آن، نیروی کارگر بخش کشاورزی که در طول یک سال گذشته، حداقل شش ماه در یکی از کشورهای خاصی که فهرستی از آنها در سایت و سیستم ثبت نام الکترونیکی اداره مهاجرت کانادا قرار دارد کار کرده یا سفر بازدیدی داشته اند، نیز نیازمند انجام پروسه آزمایشات پزشکی برای پذیرش درخواست ویزای کانادای آنها هستند.

-ساکنان موقت که قصد اقامت شش ماه یا بیشتر در کشور کانادا را دارند:
در شرایط زیر ملزم به انجام معاینات پزشکی و آزمایش مدیکال کانادا می باشند:
-متقاضیانی که در طول یک سال گذشته، حداقل شش ماه در یکی از کشورهای خاصی که لیست آنها در سایت و سیستم ثبت نام  آنلاین اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا موجود است زندگی کرده یا سفر بازدیدی داشته اند؛
-متقاضیانی که در حال برنامه ریزی برای اشتغال به کار در شغلی بوده که در آن سلامت عمومی و بهداشت همگانی باید حفظ شود.
– متقاضیانی که به عنوان والدین یا پدر و مادر بزرگ برای درخواست سوپر ویزای کانادا که نوعی ویزای توریستی کانادا محسوب می شود اقدام می‌کنند.

-ساکنان و مقیمان دائم: همه متقاضیان ویزای اقامت دائم کانادا و از جمله همراهان آنها، همسر، پارامتر و فرزندان تحت تکفل، ملزم به انجام معاینات پزشکی و آزمایش مدیکال کانادا قرار می گیرند. به بیانی دیگر، برای متقاضیان اقامت دائمی کانادا انجام آزمایش مدیکال اجباری محسوب می شود.
با این حال، برخی از متقاضیان اقامت دائم کانادا، در شرایط تقاضای بیش از حد استفاده از خدمات درمانی و اجتماعی رایگان از معاف از اعمال قانون ممنوع الورود شدن به خاک کانادا از لحاظ طب و سلامت می باشند.

برای انجام آزمایش مدیکال اداره مهاجرت کانادا IRCC به کدام پزشک می توان مراجعه کرد؟

تنها یک پزشک معتمد و مورد تأیید سفارت و اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا IRCC می‌تواند فرم گزارش معاینات و آزمایش مدیکال کانادا را برای متقاضیان درخواست ویزای کانادا تکمیل کند. به عبارتی دیگر، نمی توان برای انجام این معاینات بالینی خاص به هر پزشک مورد اعتماد خود مراجعه کرد، مگر اینکه پزشک شما به عنوان یکی از پزشکان معتمد سفارت کانادا در فهرست پزشکان تأیید شده در هر کشوری در سایت اداره مهاجرت کانادا قرار گرفته باشد. (با کلیک بر گزینه Tools در سایت IRCC می‌توان به اسامی و آدرس پزشکان معتمد در کشور خود دسترسی پیدا کرد.)

مدت زمان اعتبار آزمایش مدیکال اداره مهاجرت کانادا IRCC:

نتایج معاینات و آزمایشات پزشکی IRCC برای مدت 12 ماه از تاریخ انجام آن معتبر خواهند بود. چنانچه از زمان انجام آزمایش مدیکال شما 12 ماه گذشته باشد، باید مجددأ برای تکرار آن اقدام نمایید.

نتایج آزمایش مدیکال برای مهاجرت به کانادا:

پس از انجام مشاوره، معاینات و آزمایشات پزشکی برای مهاجرت به کانادا، پزشک شما را از نتایج آن مطلع نخواهد کرد، مگر این که یک مشکل جدی در سلامتی شما تشخیص داده شود که نیازمند رسیدگی و درمان فوری پزشکی باشد. پزشک معتمد به جای به کار بردن واژه های “قبول” یا “مردود” در آزمایش مدیکال شما، همه اطلاعات موردنیاز اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا که اتخاذ تصمیم نهایی با آن می باشد را در فرم گزارش آزمایش مدیکال کانادا ثبت می‌کند. سپس در صورت هر گونه مشکلی، کتبأ به اطلاع شما خواهد رسید.
به خاطر داشته باشید که قوانین آزمایشات پزشکی برای درخواست ویزای اقامت دائم و درخواست ویزای اقامت موقت، بازدیدکنندگان و دانشجویان تاحدودی متفاوت می باشد.

در اغلب موارد، متقاضیان مهاجرت باید دستورالعمل‌هایی را در مورد نحوه انجام آزمایشات و معاینات مدیکال کانادا بعد از ارسال درخواست ویزای خود دریافت کنند. برای اطلاع از به روز رسانی های اخیر برنامه های مهاجرتی اقامت موقت و اقامت دائم کانادا و اخذ ویزا، گروه مشاوران خدمات ویزای می نا از آغاز تا پایان همراه شما خواهند بود.

و در پایان، به اسامی پزشکان معتمد اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (سال 2019) ،که در سیستم ثبت نام آنلاین موجود می باشد، در کشور ایران به ترتیب شهر اشاره خواهیم کرد:

Reference

http://www.moving2canada.com

Author & Content Producer

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *