دسته بندی :

نگاهی بر مشاغل رقابتی پردرآمد و مشاغل پرتقاضا برای مهاجرت به کانادا تا سال 2020

براستی فرصت های شغلی پردرآمد و پرتقاضای کانادا برای مهاجران کدامند؟ بازار کسب و کار کانادا به چه مشاغلی بیشتر نیاز دارد؟
دغدغه اشتغال مهاجران تازه وارد در خاک کانادا

فهرست مطالب:
-مشاغل با درآمد رقابتی بالا برای مهاجرت به کانادا تا سال 2020
-مشاغل پر تقاضا برای مهاجرت به کانادا تا سال 2020

مقدمه

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که گستردگی مشاغل پرتقاضا دامنه متنوعی از صنایع را در بر می گیرد. البته ناگفته نماند که موقعیت‌های شغلی خاصی مستلزم برخورداری از سطح بالایی از آموزش و تحصیلات دانشگاهی و تخصص فنی بوده در حالی که دیگر موقعیت‌های شغلی نیز مهاجران دارای تجارب کاری در بازار کارگری را در اولویت‌ قرار می‌دهند. به بیانی ساده تر، با وجود اینکه تحصیلات دانشگاهی پس از مقطع متوسطه می‌تواند یک امتیاز برای مهاجران تازه وارد محسوب شود، قطعا شرط لازم جهت موفقیت در بازار کار کانادا به شمار نمی رود. برای مثال، متقاضی علافه مند به مهاجرت به کانادا که دارای سابقه و تجربه شغلی کارگری دستی (مشاغلی که بیشتر به واسطه دست انجام می شوند) و یا کارمند حرفه ای در سمت پشتیبانی اداری می باشد ممکن است به سهولت یک مهندس نرم‌افزار که دارای مدرک دانشگاهی معتبر بوده موفق به اخذ پذیرش از طریق سیستم مهاجرت کانادا شود.

در واقع از مشاغل مرتبط با نیروی فنی و حرفه ای متخصص و ماهر، وکالت، دندانپزشکی، روانشناسی و مشاوره، بینایی سنجی، فیزیوتراپی، مهندسی نرم افزار کامپیوتر، کارشناس پرستاری، گرفته تا حسابداری و مدیریت ساخت‌وساز، کانادا صنعت اشتغال پر رونقی را به خود اختصاص داده است؛ بطوریکه همواره در پی استخدام و به کارگیری متخصصان جوان مجرب و پر انرژی در سطح بین المللی (از سراسر جهان) بوده و هست. طبق تحقیقات اخیر ورکاهولیکس Workaholics،    شصت و هفت/ 67 درصد از مدیران اجرایی آزمون های مصاحبه کانادایی اظهار داشتند که اغلب به دنبال یافتن کاندیداهایی هستند که از گرایش فکری و عقیدتی صحیح، اخلاق و وجدان کاری، مهارت‌های ارتباطی و توانایی‌های کار تیمی بالایی برخوردار باشند.

مشاغل با درآمد رقابتی بالا برای مهاجرت به کانادا تا سال2020

قبل از اینکه بخواهیم نگاهی به مشاغل پردرآمد موردنیاز در بازار کسب و کار کانادا تا سال 2020 بیفکنیم، نخست باید به علل محبوبیت و اولویت این کشور برای مقاصد مهاجرتی از جمله زندگی ، تحصیل، و اشتغال اشاره کنیم. در واقع نیاز به نیروهای کارگر ماهر در بازار کار کانادا کاملأ مشهود می باشد. اگرچه کانادا دومین کشور پهناور در جهان (پس از روسیه) با استاندارد عالی زندگی و تنوع فرهنگی بسیار زیاد به شمار می رود، اما از جمعیت نسبتأ بالایی که به آسانی قادر به تأمین نیروی انسانی کارگران ماهر و متخصص به میزان کافی و متناسب با تقاضا و نیازهای بازار کارکانادا باشد برخوردار نیست. بدین منظور، دولت فدرال کانادا از طریق سیاست های ملی و متعادل مهاجرتی خود و برنامه‌های مهاجرتی مانند اکسپرس اینتری و کاندیدای مهاجرت استانی، به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان مبدل شده ‌است.
علاوه بر ثروت هنگفت فرصت‌های شغلی برای مهاجران در خاک کانادا، در این کشور شاغلین از حداقل حقوق و دستمزد پایه بالایی بهره مند هستند. می توان گفت بدین علت است که بسیاری از متقاضیان تشویق به مهاجرت جهت اشتغال در بازار کسب و کار کانادا و کسب درآمد رقابتی بسیار بالاتری نسبت به میزانی که در کشور خود دریافت کرده می‌شوند.
علاوه بر حقوق رقابتی در بازار کار کانادا، مزایا و اولویت های دیگری را می توان برای متقاضیان به منظور مهاجرت به خاک کانادا و اشتغال در این کشور برشمرد: از جمله مراقبت‌های بهداشت، سلامت و خدمات درمانی و نظام آموزش و پرورش رایگان و همگانی. در زمینه مراقبت‌های بهداشتی و خدمات درمانی دولتی، درمان و تجویز داروها به ویژه داروهای بیماری های سرطان و بیماری های خاص برای هر شهروند یا مقیم دائم کانادایی تا سن 25 سالگی کاملأ رایگان و تحت پوشش وزارت بهداشت و سازمان تأمین اجتماعی دولت کانادا قرار می‌گیرد. همچنین برای متقاضیانی که دارای فرزند هستند، کانادا مناسب ترین گزینه مهاجرتی محسوب می شود، زیرا دولت کانادا به آموزش و تحصیل تا مقطع دبیرستان کمک‌ هزینه اختصاص می دهد. علاوه بر این، 4 دانشگاه معتبر کانادایی در فهرست 20 دانشگاه برتر جهان قرار دارند، بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که فرزندان شما به مؤسسات آموزشی و دانشگاهی با رتبه و کلاس جهانی دسترسی خواهند داشت.

در اینجا به فهرست مشاغل برتر و فرصت های شغلی دارای درآمد رقابتی بالا برای مهاجران در کانادا تا سال 2020 که توسط وب سایت Canadianvisa معرفی شده اشاره می کنیم:

5. پرستاری دارای پروانه/مجوز رسمی فعالیت

جمعیت سالخورده کانادا حاکی از آن است که پرستاران رسمی از جمله یکی از کارشناسان و متخصصانی که بیش‌ترین تقاضا و آمار استخدام و جذب در کانادا را دارند به شمار می روند. بنابراین از آنجا که پرستاری از جمله یکی از پرتقاضاترین مشاغل در کانادا به شمار می رود، درآمد و مزایای بالای این شغل (میانگین درآمد پیش بینی شده 74000 دلار در سال) منعکس کننده نیاز بسیار بالای آن در بازار کانادا می باشد. برای مثال، در حال حاضر برنامه‌ای در دولت استانی نیوبرونزویک کانادا تعیین و اختصاص یافته که به استخدام پرستاران از سراسر دنیا از طریق استراتژی راهبردی منابع پرستاری می پردازد. که البته خبر خوبی است، چنانچه یک پرستار واجد شرایط برای مهاجرت به کانادا هستید.

4. دندانپزشکی

دندانپزشکان کانادایی درآمدی عالی با میانگین 75000 دلار در سال دریافت می‌کند. اگرچه دولت کانادا مراقبت‌های سلامت، بهداشت، و درمانی رایگان به عموم شهروندان و مقیمان کانادایی خود ارائه می نماید، این خدمات شامل دندانپزشکی نمی باشد. به همین دلیل، کسانی که در این صنعت مشغول به کار هستند از حقوق و دستمزد بسیار چشمگیری از یک صنعتی که بیشتر به سوی خصوصی‌سازی شدن پیشرفته است برخوردار می شوند.

3. معدنچی/حفاری معدن، نفت و گاز

بخش‌های معدن و انرژی از جمله یکی از سریع‌ترین صنایع در حال رشد و توسعه اقتصادی در کانادا به شمار می روند، بطوریکه این صنایع به نیروهای کارگر خارجی و مهاجر روی‌آورده اند تا قادر به استخدام آن دسته از نیروی انسانی که بتوانند از عهده انجام مشاغل نسبتأ سخت برآیند را داشته باشند. کارگران خارجی که در صنعت معدن و حفاری کانادا مشغول به کار می شوند متوسط درآمدی برابر با 77251 دلار در سال به دست می‌آورند.

2. وکالت

اگر چه وکالت یکی از پردرآمدترین مشاغل در کانادا محسوب می شود، در صورتیکه در حال برنامه ریزی برای مهاجرت به کانادا به عنوان یک وکیل هستید، ممکن است در معرض الزام به اخذ مجدد پروانه وکالت قرار داشته باشید. در واقع بدین دلیل که ماهیت قانون از کشوری به کشور دیگر تفاوت دارد و لذا لازم است براساس استانداردهای کانادا، قانون و اطلاعات حقوقی در امر دفاع از عدالت را به کار گیرید. وکلا در کانادا از متوسط درآمد و حق الوکاله 135000 دلار در سال بهره مند می شوند.

1. پزشکی تخصصی/عمومی

مانند بسیاری از دیگر کشورها، متخصصان رشته های پزشکی، تنها به دلیل ماهیت این شغل، یکی از پردرآمدترین موقعیت های شغلی محسوب می شوند. همانند وکلا، چنانچه به عنوان پزشک عمومی یا پزشک متخصص قصد مهاجرت به کانادا را دارید، ممکن است در معرض الزام به اخذ مجدد پروانه نظام پزشکی قرار داشته باشید تا قادر باشید مطابق با استانداردهای کانادا دانش پزشکی را به طور عملی به کار گیرید. میانگین درآمد و حقوق دریافتی پزشکان در کانادا سالانه 150000 دلار می باشد.

چنانچه از چشم‌انداز اشتغال در کانادا هیجان‌زده شده، اما مطمئن نیستید که با توجه به نوع درخواست ویزا از کجا باید شروع کنید، مشاوران مجرب ما در خدمات مهاجرتی و ویزای می نا می‌توانند شما را از این فرآیند عبور دهند. همین امروز اقدام کنید. اعتماد شما، ضامن موفقیت شماست.

مشاغل پرتقاضا برای مهاجرت به کانادا تا سال 2020

چنانچه آرزوی مهاجرت در سر دارید و به آینده ای روشن برای خود و اعضای خانواده خود در کشور کانادا چشم دوخته اید، پس لازم است با مشاغل برتری که دارای تقاضای بالایی در بازار کانادا بوده آشنا شوید. متقاضیانی که این نوع مشاغل را دنبال می‌کنند ممکن است به فرصت‌های شغلی خوبی به محض ورود به خاک کانادا دسترسی یابند.
کانادا با کمبود نیروی کارگر متخصص و ماهر مواجه است که انتظار می‌رود در آینده ای نه چندان دور با مشکلات جدی روبرو شود. بخش عمده‌ای از نیروی کار کانادا در حال نزدیک شدن به سن بازنشستگی است که این امر تقاضا برای نیروی کارگر به ویژه تخصصی و نیمه تخصصی در کشور را افزایش می‌دهد. بنابراین کارفرمایان کانادایی مشتاق جذب و حفظ نیروهای کارگر مهاجر با کیفیت و دارای مهارت و تخصص در مشاغل مورد تقاضا هستند.
علاوه بر این، سن جمعیت جامعه کانادایی به سرعت در حال افزایش و رو به پیری است و انتظار می‌رود تا سال 2024، حداقل یکی از هر پنج شهروند یا مقیم دائم کانادایی به سن بیش از 65 سال خواهد رسید، که این موضوع به ویژه تقاضای اشتغال بیشتری برای پرسنل و کارکنان بخش مراقبت های سلامت، بهداشت و درمان به ارمغان خواهد آورد.

در اینجا به لیستی از فرصت های شغلی و مشاغل برتری که توسط وب سایت Immilawglobal معرفی شده و انتظار می‌رود تا سال 2020 همچنان تقاضای بسیار بالایی داشته باشند اشاره می کنیم:

1. پرستاری دارای پروانه رسمی/کمک پرستاری دارای مجوز رسمی

شغل پرستاری در کانادا به دو زیر شاخه پرستاری (کارشناسی) و کمک پرستاری (دیپلمه) دارای پروانه رسمی کار طبقه بندی می‌شود. هر یک از استان های کانادا دارای یک نهاد نظارتی خاص خود می باشد که استانداردهای حوزه فعالیت شغل پرستاری را با توجه به نیازهای استانی قلمرو خود تعیین می‌کند.

به صراحت می توان گفت که هر دو زیر گروه پرستاران تخصصی و کمک پرستاران که دارای مجوز و پروانه رسمی فعالیت بوده از جمله مشاغل بسیار پر تقاضا در کانادا به شمار می روند. به عبارتی دیگر، جمعیت سالخورده کانادا بیانگر اینست که پرستاران رسمی از جمله یکی از کارشناسان و متخصصانی که بیش‌ترین تقاضا و آمار استخدام و جذب در کانادا را دارند محسوب می شوند. انتظار می‌رود که تقاضا برای پرستاران در کانادا همچنان تا سال 2020 و احتمالا فراتر از آن ادامه یابد، چرا که این صنعت بیش از دیگر مشاغل مورد نیاز در حال رشد است.
با این حال، چنانچه شما فارغ التحصیل رشته پرستاری و دارای پروانه رسمی فعالیت در خارج از خاک کانادا باشید، لازم است در یک دوره ای به منظور ثبت و دریافت پروانه فعالیت رسمی پرستاری در کانادا شرکت کنید. گذراندن این دوره به پرستاران بین‌المللی جهت کسب تجربیات بالینی و دانش لازم برای تحقق استانداردهای تعیین‌شده توسط نهادهای نظارتی بر شغل پرستاری در کانادا کمک شایانی خواهد کرد.

الزامات مورد نیاز جهت اشتغال به عنوان یک پرستار دارای پروانه رسمی در کانادا:
– اثبات برخورداری از مجوز اشتغال در کشور کانادا؛
-برخورداری از مدرک تحصیلی در رشته پرستاری معادل یک مدرک کارشناسی چهار ساله در “پرستاری” یا یک مدرک دیپلم در “کمک پرستاری”؛
-تکمیل آزمون NCLEX-RN برای متقاضیانی که درخواست اشتغال در سمت پرستاری با مجوز فعالیت در کانادا، یا آزمون CPNRE برای متقاضیانی که درخواست اشتغال به عنوان کمک پرستار با مجوز فعالیت در کانادا را ارائه می دهند؛
-اثبات تسلط بر مهارت های زبانی انگلیسی یا فرانسوی.

2. دستیاری فیزیوتراپی یا کار درمانی

یک دستیار فیزیوتراپی (PTA) به بیماران آموزش می‌دهد تا چگونه بتوانند با محدودیت‌ها و اختلالات حرکتی خود، عملکرد و فعالیت‌های روزانه خود کنار بیایند. یک دستیار فیزیوتراپی فقط می تواند زیر نظر یک کارشناس فیزیوتراپیست دارای مجوز مشغول به کار شود.

از جمله عناوین شغلی مرتبط با دستیاری فیزیوتراپی:
-دستیار/مددکار فیزیوتراپیست؛
-دستیار/مددکار تن درمانی؛
-دستیار/مددکار درمان فیزیکی؛
-سرپرست و متصدی مراکز فیزیوتراپی.
برخی از عناوین مرتبط دیگر عبارتند از:
-دستیار/مددکار توانبخشی؛
-دستیار مراقبت‌های ترمیمی؛
-دستیار درمان.

از جمله وظایف دستیاری فیزیوتراپی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
-ارائه مراقبت بالینی برای بیماران؛
-ارائه آموزش و حمایت از بیماران و اعضای خانواده آنها به منظور رفع نیازهای مختلف بیماران؛
-ارائه هر نوع دستورالعمل های به روزرسانی شده درباره نحوه عملکرد بیماران به اعضای تیم مربوطه؛
-اجرای صحیح اجزای برنامه و پلن درمانی طبق دستورات فیزیوتراپیست مرکز
-کمک به بیماران حین حرکت نمودن، راه رفتن، انتقال و جابجایی ایمن؛
-نظارت و تهیه گزارش وضعیت سلامتی و روند بهبودی بیماران.

برای اینکه واجد شرایط شغل دستیاری فیزیوتراپی یا کاردرمانی در کانادا باشید، باید از الزامات و صلاحیت های زیر برخوردار باشید:
-گواهی نامه پایان دوره یک برنامه دستیاری فیزیوتراپی؛
-مدرک دیپلم دستیاری فیزیوتراپی از یک مؤسسه معتبر و تأیید شده معادل مدرک آموزش های رسمی.
همچنین داشتن گواهی نامه‌های زیر نیز می تواند یک امتیاز محسوب شود:
-گواهی‌نامه پایان دوره کمک‌های اولیه؛
-گواهی نامه پایان دوره احیای قلبی و ریوی (CPR).

دستیاران فیزیوتراپی می توانند در مراکز توان‌بخشی، بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، خانه‌ سالمندان (به عنوان مراقب سالمند و از کار افتاده)، مراکز ورزشی و تناسب اندام، مراکز تفریحی و یا صنعتی مشغول به کار شوند.

3. روانشناسی، مددکاری اجتماعی، مشاوره

شغل روانشناسی در فهرست طبقه‌بندی مشاغل ملی کانادا تحت کد 4151NOC قرار داشته و شناخته می شود. به صراحت می توان گفت روانشناسی، مددکاری اجتماعی، و مشاوره یک صنعت عالی برای مهاجرانی که روحیه سازگاری با چالش های منحصر به فردی چون گوش دل سپردن به آسیب های اجتماعی، برخورد با وضعیت‌های دشوار، و کمک به مردم جامعه از طریق برطرف نمودن مشکلات زندگی و شخصی شان دارند، محسوب می شود.
رشته روانشناسی و مشاوره در کشور کانادا بسیار گسترده است. در حال حاضر این بخش از مشاغل نرخ بیکاری بسیار پایینی دارد، بنابراین چشم انداز و میزان فرصت های شغلی این بخش بالا بوده، و به طور طولانی مدت، انتظار می‌رود که این چشم انداز با منابع انسانی و توسعه مهارت‌های کانادا بهتر پیش رود؛ بطوریکه این صنعت فرصت‌های شغلی بیشتری نسبت به جویندگان کار و متقاضیان اشتغال را تا سال 2020 بطلبد و البته تعجبی ندارد که میزان درآمد و حقوق های دریافتی نیز افزایش خواهد یافت.

انتظار می‌رود که یک کارشناس روانشناسی بتواند از عهده انجام وظایف زیر برآید:
-ارزیابی و بررسی نیازهای روان‌شناختی مراجعه کننده و بیمار؛
-ارائه راهکار های درمانی به بیمار و مراجعه کننده از طریق مشاوره فردی، درمان گروهی یا تکنیک و روش های‌ دیگری؛
-نکته برداری از شرح بیماری و بایگانی فایل مدارک ضبط شده و پرونده‌ها؛
-استفاده از آزمون‌های استاندارد روانشناسی برای ارزیابی وضعیت بیمار؛
-طراحی و اجرای برنامه های مداخله ای و هدایت ارزیابی برنامه.

برخی از روانشناسان نیز به دیگر وظایفی چون آموزش مباحث روانشناختی، انجام تحقیق و آزمایش در زمینه روانشناسی می پردازند، در حالی که برخی دیگر ممکن است در امر مشاوره، مددکاری اجتماعی، روانشناسی بالینی یا هر زیر شاخه دیگری از روان‌شناسی تخصص داشته باشند. روانشناسان همچنین برنامه های خدمات مشاوره‌ای برای دولت و سازمان‌های دیگر فراهم و ارائه می‌نمایند.
روانشناسان می‌توانند در بیمارستان‌ها، مراکز مراقبت از روان، مراکز توان‌بخشی، کلینیک‌ها، مراکز اجتماعی، مراکز پزشکی روان-درمانی خصوصی و یا حتی به صورت خوداشتغالی (مرکز مشاوره)، مشغول به کار شوند.

4. داروسازی

داروسازی یکی از مشاغل برجسته و پرتقاضا در کانادا محسوب می شود. چنانچه یک داروساز متخصص و فارغ التحصیل در سطح بین‌المللی هستید می توانید برای درخواست مهاجرت به کانادا تحت عنوان های شغلی زیر را اقدام نمایید:

-داروساز بالینی؛
-داروساز سازمان تأمین اجتماعی؛
-داروفروشی خرد؛
-داروساز بیمارستانی؛
-داروساز صنعتی؛
-داروساز خوداشتغال زا.

دولت کانادا مسیر و برنامه های مهاجرتی بسیاری از طریق سیستم اکسپرس اینتری برای فارغ التحصیلان داروسازی در سطح بین‌المللی فراهم و ارائه کرده است. داروسازی از جمله مشاغلی ست که در فهرست مشاغل پرتقاضا در بازار کار اکثر استان های کانادا به ویژه ایالت مانیتوبا قرار گرفته اند. یک دارو ساز می تواند برای مهاجرت به کانادا و اخذ پذیرش اقامت دائم از طریق نامزد و کاندیدای استانی ایالت موردعلاقه خود و همچنین از طریق گروه کلاس نیروی کارگر ماهر فدرال درخواست دهد. بعلاوه می تواند برای مهاجرت به کانادا و اشتغال به عنوان متخصص مراقبت های سلامت و بهداشت از طریق برنامه کاندید شدن استانی ایالت بریتیش کلمبیا درخواست دهد.
البته ناگفته نماند که داروسازانی که به کانادا مهاجرت می کنند باید مدرک تحصیلی دانشگاهی معتبر خود که از طریق قبولی در آزمون تخصصی ملی داروسازی ( داروسازان) انجمن تأیید صلاحیت تخصص داروسازی کانادا (PEBC) معادل سازی شده و به تأیید رسیده باشد را به همراه داشته باشند.

5. بینایی سنجی/عینک سازی

انتظار می‌رود که یک جمعیت سالخورده کانادایی و افزایش استفاده از وسایل دارای صفحه ال ای دی LED تقاضای بسیار بالا برای مراجعه به مراکز بینایی سنجی و عینک سازی در کانادا را به همراه داشته باشد. یک فارغ التحصیل و کارشناس بینایی سنجی در سطح بین‌المللی می‌تواند از طریق فرآیند PLAR به کانادا مهاجرت نماید. PLAR به معنی سنجش، ارزشیابی، و تشخیص میزان دانش، یادگیری یا همان فراگیری های پیشین متقاضیان مهاجرت است. این فرآیند به فارغ التحصیلان و کارشناسان بینایی سنجی و عینک سازی در سطح بین‌المللی اجازه می‌دهد تا موفق به دریافت مجوز و پروانه فعالیت در خاک کانادا شوند. هر یک از استان های کانادا به روش متفاوت و خاصی با این نوع فرایند سر و کار دارد. در این فرآیند، متقاضی مهاجرت اقدام به ارسال درخواست و تکمیل ثبت نام برای اخذ مجوز و پروانه خواهد نمود، و سپس از آن‌ها خواسته می شود تا هر گونه مدارک تحصیلی و تجربه شغلی مرتبط جهت اثبات صلاحیت و تخصص خود را ارائه کنند. این پروسه با یک آزمون مصاحبه موردی به منظور سنجش و ارزشیابی دانش عملی و کاربردی کاندیدای مورد بحث ادامه خواهد یافت. دانش و تخصص کاندیدای مورد نظر از طریق بررسی وتحلیل شکاف صلاحیت (CGA) مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. پس از مرحله تحلیل و ارزیابی، کمیته ثبت مجوز تصمیم نهایی در خصوص پذیرش یا ریجکت درخواست مهاجرت به کانادا را اتخاذ می نماید. البته ناگفته نماند که در نهایت، متقاضی مستلزم شرکت و قبولی در آزمون سراسری (ملی) علوم نوری و اپتیک کانادا می باشد تا واجد شرایط ثبت پروانه فعالیت و اشتغال به کار وی به عنوان کارشناس بینایی سنجی یا عینک سازی در کانادا شود.

6. مدیریت مالی و حسابداری

تقاضا برای شغل مدیریت مالی با توجه به توانایی‌های مربوطه همچنان در حال افزایش است، مدیران و حسابداران از جمله متخصصانی هستند که از دانش پیچیدگی های گرایش مدیریت مالی بالایی برخوردار می باشند. بعلاوه متخصصانی که دانش رویه‌های مالی و اقتصادی بین‌المللی و به یکی از زبان های خارجی تسلط کافی داشته، دارای یک امتیاز و مزیت رقابتی بیشتری خواهند بود.

7. مشاغل فنی و حرفه ای دارای تخصص و مهارت

این دسته از مشاغل فرصتی است برای مهاجرانی که به طور خاص روحیه سازگاری با مشاغل اداری ندارند، اما همچنان به دنبال کسب درآمد بیشتر از میزان حقوق متوسط جامعه کانادا می باشند. کانادا همچنان کمبود کلی نیروی انسانی در موقعیت‌های شغلی مانند آشپز، متخصص و مکانیک برق، نجار، لوله‌کش‌، راننده ماشین سنگین، مکانیک صنعتی و تکنسین‌ خدمات خودرو و وسایل نقلیه را تا سال 2020 تجربه خواهد کرد.
پیش‌بینی می‌شود که در 20 سال آینده، کانادا 40 درصد از فرصت‌های شغلی جدیدی در مشاغل فنی و حرفه ای تخصصی و مهارتی و تکنولوژی خواهد داشت.

8. مهندسی نرم‌افزار کامپیوتر، مهندسی فنآوری اطلاعات/IT، طراح وب، و توسعه دهنده برنامه های تلفن همراه

امروزه بسیاری از مشاغل و حرفه‌ها به نوعی وابسته به فنآوری و نرم‌افزار می باشند. بدین ترتیب تقریبا هر شرکت و سازمانی در کانادا نیز بر علم تکنولوژی و فنآوری تکیه داشته و نیاز مبرم به نیروی انسانی با مهارت‌های مورد نیاز برای طراحی و به روز رسانی نرم‌افزار احساس می شود. بسیاری از شرکت‌ها نیروی مساعدتی خارجی برای توسعه اپلیکیشن و برنامه‌های کاربردی تلفن همراه برای مشتریان خود و ایجاد نرم‌افزارهایی برای نیازهای خاص خود استخدام می‌کنند. بنابراین بر خلاف سایر مشاغل پر تقاضا در بازار کار کانادا با فرصت‌های بازنشستگی، مهندسی نرم‌افزار کامپیوتر یا فنآوری اطلاعات، طراح وب و یا توسعه دهنده برنامه های تلفن همراه یک صنعت به طور خاص جوان محسوب می شود و فرصت و جایگاه های شغلی عالی همیشه در دسترس است، بطوریکه برای مثال طراح و توسعه دهندگان برنامه‌های نرم افزاری تلفن همراه در کانادا قادر به کسب درآمد سالانه بیش از 91000 دلار کانادا خواهند بود.

9. مدیریت ساخت‌وساز

در بخش‌های صنعتی یا مسکونی، مدیریت ساخت‌وساز برای نظارت بر برنامه‌ریزی، اجرا و مدیریت نمودن تمام پروژه‌های ساخت‌وساز و ساختمانی، اطمینان از زمان بندی اجرایی صحیح و تحقق ویژگی های کیفی گوناگون صنعت مورد نیاز می باشد.
به طور کلی می توان گفت که اکثر مدیران ساخت‌ ابتدا از یک کار دستی ساختمانی یا از یک شغل فنی و حرفه ای تخصصی (دارای مهارت) مرتبط مانند بنایی، نجاری و غیره شروع می‌کنند. مدیران ساخت‌وساز با تجربه در کانادا قادر به کسب بیش از 90000 دلار کانادا در سال هستند.

10. مشاغل تابستانی (فصلی)

مهاجران تازه وارد یا متقاضیان اقامت موقت یا دائم در کانادا می‌توانند از فرصت های باز استخدام در مشاغل فصلی مانند بخش مهمانداری، هتلداری و گردشگری و غیره برای کسب تجارب شغلی در دومین کشور بزرگ دنیا بهره مند شوند، چرا که در مواقعی رقابت برای استخدام دائمی در مناطق شهری بسیار شدید می شود. به ویژه یک شغل تابستانی در کانادا راهی ایده‌آل برای به دست آوردن یک تجربه شغلی فراموش‌نشدنی مرتبط با تحصیلات آکادمیکی، تخصص و دانش خود محسوب می شود.
اکثر مشاغل تابستانی پر تقاضا در خاک کانادا در کمپ‌های تابستانی یا محیط‌های مهمانداری به کار گرفته می شوند، به این معنی که شما احساس واقعی زندگی به تمام معنی و اشتغال در کانادا و نه فقط تجربه توریستی خواهید داشت. از جمله برخی سازمان‌های ارائه دهنده مشاغل تابستانی با فرصت‌های باز موجود در کانادا شامل موارد زیر هستند:
www.go-nyquest.com
www.bunac.org
به عنوان یک تبعه خارجی ملزم به اخذ ویزای کار در تعطیلات یا ویزای تجربه بین‌المللی کانادا (IEC) برای اشتغال به کار تابستانی یا فصلی در این کشور خواهید داشت.

11. مشاغل آموزشی

چنانچه یک متقاضی مهاجرت و اقامت در کانادا دارای مدرک دانشگاهی معتبر در مقطع لیسانس و بالاتر باشد و به زبان انگلیسی نیز تسلط کافی و تجربه تدریس در کشور خود داشته، می تواند از فرصت های شغلی تدریس و آموزش در زمینه تخصص خود استفاده نماید. از جمله می توان به آموزش زبان انگلیسی که یکی از زبان‌های رسمی کشور کانادا به شمار می رود اشاره کرد، البته ناگفته نماند که تقاضا برای آموزگاران و مدرسان بین‌المللی انگلیسی نسبتأ کم است. شهروندان کانادایی از مزایای بیشتری برای پر کردن موقعیت‌های شغلی آموزش این زبان رسمی برخوردار هستند، با این حال، فرصت‌های شغلی بسیار زیادی نیز در شهرهای بزرگ تر کانادا مانند تورنتو و ونکوور، برای کاندیداهای مورد تأیید آموزش زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (TEFL)وجود دارد.

Reference: http//:www.canadianvisa.org

;
http//:www.immilawglobal.com

Author & Content Producer

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *